Zelenskiy’nin Türkiye ziyareti dünya gündemine oturdu: Kilit güç Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Vahdettin Köşkü’nde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi kabul etti. Yaklaşık 3 saat süren ikili ve heyetler ortası görüşme bugün dünya basınının en değerli gündem unsurlarından biri oldu. Önümüzdeki hafta Litvanya’nın başşehri Vilnius gerçekleştirilecek kritik NATO tepesi öncesi yapılan görüşmeyi yakından takip eden ABD basını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO üyeliği ile ilgili kelamlarına geniş yer ayırdı. CNN İnternational, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’nın NATO üyeliğini hak ettiğini belirttiğini, Zelenski’nin ise bu açıklamadan ‘mutlu’ olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savaşın başından beri Rusya ve Ukrayna ortasında dengeleyici, kilit bir güç olduğunu vurgulayan CNN, Türkiye’nin aracılık ettiği tahıl muahedesinin global bir açlık krizini önlediğini hatırlattı.

CNN İnternational, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’nın NATO üyeliğini hak ettiğini belirttiğini, Zelenski’nin ise bu açıklamadan ‘mutlu’ olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savaşın başından beri Rusya ve Ukrayna ortasında dengeleyici, kilit bir güç olduğunu vurgulayan CNN, Türkiye’nin aracılık ettiği tahıl mutabakatının global bir açlık krizini önlediğini hatırlattı.

Türkiye liderlik etmeye hazır

Politico da Erdoğan’ın savaş boyunca stratejik, dengeleyici bir öge olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye, Putin’in işgalinin yasadışılığını geniş çapta kınarken, Ukrayna kuvvetlerine Bayraktar İHA’ları tedarik etti.” tabirlerini kullandı. Politico Erdoğan ve Zelenksi’nin kelamlarına yer verdiği haberinde Türkiye’nin barış müzakerelerinde liderlik rolü üstlenmeye hazır olduğunu vurguladı. Erdoğan’ın Ukrayna’nın NATO üyeliğini desteklediğine dikkat çeken Alman basını ise daha çok Rusya lideri Putin’in Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyarete odaklandı.

Putin’in Türkiye ziyaretine dikkat çekildi

Tagesschau, Putin’in savaşın başlamasından bu yana birinci ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştireceğine dikkat çekti ve “Türkiye savaşın başlamasından bu yana hem Rusya hem de Ukrayna ile uygun bağlar sürdürdü” sözünü kullandı. Spiegel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın barış süreci için verdiği efora atıfta bulunarak “Türk önder barış masası için baskı yapıyor” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ülkesinin Ukrayna’ya karşı başlattığı savaştan bu yana birinci defa Ağustos ayında Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirten Spiegel, Erdoğan ve Putin’in görüşeceği mevzular ortasında 17 Temmuz’da sona erecek olan Tahıl mutabakatının da olduğunu yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir