Fransızlar Macron’un sosyal ağlara erişimi kesme girişimini ifade özgürlüğüne aykırı buluyor

Paris sokaklarında Macron’un açıklamalarının nasıl karşılandığını, toplumsal medyada en büyük kitleyi oluşturan gençlere ve ilgili vatandaşlara sordu.

Fransa’da yaşayan faal toplumsal medya kullanıcısı gençlerden Aya Gade, “Macron’un açıklamalarını birinci duyduğumda aklıma direkt Çin, Rusya ve kimi Afrika ülkeleri geldi.” dedi.

Afrika kökenli olduğunu belirten Gade, Macron’un telaffuzunu tabir özgürlüğü açısından problemli gördüğünü belirterek “(Fransa) birden insan haklarının sınırlandığı bir ülke durumuna geldi. Aklıma insan haklarının kısıtlandığı öbür ülkeler geldi, bu düzgün bir haber değil.” diye konuştu.

“Hükümetin isyanlar ya da öbür sebeple müdahalesi bana tehlikeli geliyor”

Güvenlik gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen, ana akım medyadaki bir televizyon sunucusu da tabir ve basın özgürlüğünün tüm dünyada temel bir hak olduğu, mutlaka bunlara dokunulmaması gerektiği değerlendirmesini yaptı.

“(İfade özgürlüğüne) mutlak surette hürmet duymalıyız. Faal bir toplumsal medya kullanıcısı değilim, toplumsal medyada olanları çok takip etmiyorum lakin hükümetin isyanlar ya da öbür sebeple müdahalesi bana tehlikeli geliyor.” diyen sunucu, toplumsal ağların gücünün ve genel manada bir bağlantı faktörü olarak ehemmiyetinin sorgulanması gerektiği yorumunu yaptı.

Sunucu, hükümetin, toplumsal ağların kullanımını yasaklaması konusunda dikkatli olması gerektiği değerlendirmesinde bulunarak “Basın özgürlüğünün temel olduğunu söylemeliyim. Cumhuriyetin kıymetlerinden biri ve lekelenmemeli, kısıtlanmamalı. Zira bu tüm demokrasilerde temel bir kıymettir.” tabirini kullandı.

“Fransa’yı yok etme hedefinde değiliz”

Leonie Salvo ismindeki genç toplumsal medya kullanıcısı da toplumsal ağlara erişimin kesilmesinin âlâ bir fikir olmadığını söyledi.

“Gerçekten memnun olmazdım zira bunun radikal bir teşebbüs olduğunu düşünüyorum. Zira Fransa’da, hatta dünyanın öteki ucunda temas halinde olduğumuz beşerlerle irtibat kuramayacağız.” diyen Salvo, protestoların tesirinin farklı metotlarla azaltılabileceğini belirterek değiştirilmesi gerekenin kaos çıkaran insanların hayatları olduğu, toplumsal ağların kısıtlaması olmadığını kaydetti.

Salvo, medyanın gençler hakkında makus bir imaj bıraktığı izlenimi edindiğini söyleyerek “Biz de ülkeye yardım etmek istiyoruz. Fransa’yı yok etme emelinde değiliz.” dedi.

Diğer yandan toplumsal medyanın gençlik hakkında makûs bir imaj bıraktığının, kendisi ve birçok arkadaşının şovlarda şiddete başvuranlar üzere düşünmediğinin altını çizen Salvo, şiddet yanlılarının toplumsal ağlarda tesirli olmasına göz yumulmaması, tahminen bunları kapsayacak kısıtlamalar üzerinde düşünülmesi gerektiğini söz etti.

“Yabancılar, özgürlüğün kaybolduğu bir ülke olduğumuzu düşünebilir”

Magali Davrou ise toplumsal ağlara erişimin birtakım durumlarda kısıtlanması taraftarı olduğunu fakat bunun, halkın ve basının özgürlüğünü kısıtlamaya dönüşmemesi gerektiğini savundu.

Fransa’nın özgür bir ülke olmakla ün kazandığını söyleyen Davrou, lakin toplumsal medyayı kullanarak kamu sistemini bozan makûs niyetli bireylerin de bulunduğunun göz arkası edilemeyeceğini belirtti.

Fransa’nın buna karşın memleketler arası arenada hoş bir izlenim bırakmasından yana olduğunu lisana getiren Davrou, “Yabancılar, özgürlüğün kaybolduğu bir ülke olduğumuzu düşünebilir. Bence bu utanç verici.” dedi.

“Kendimizi söz etmeye devam edeceğiz”

Fransa’da yaşayan Mouna Amad da toplumsal medya ağlarının, kendini tabir etmenin bir yolu olduğunu söyledi.

“Sosyal ağları denetim etmek isteme gerçeği toksik bir şey olabilir. Zira kendimizi söz edebilmenin çok değerli olduğu bir ortamda yaşıyoruz.” diyen Amad, toplumsal ağların hayatın her alanında fonksiyonu olduğunu ve devasa bir toplumsal katmanı kapsadığını kaydetti.

Amad, tabir özgürlüğünün kaldırılmaması yahut denetim altına alınmaması gerektiğini belirterek “Şimdiki ve gelecek kuşaklar için bunu yapmak mümkün değil. Toplumsal medya ağlarından kendimizi tabir etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Herkesin fikrinin farklı olabileceği yorumunu yapan Amad, birinin hatasının cezasını diğerine fatura etmenin “demokrasi ruhuna aykırı” olduğuna işaret etti.

Sosyal medyada tepki

Diğer yandan birtakım toplumsal medya platformlarının özelliklerini kısıtladıkları itirafını yapan Hükümet Sözcüsü Olivier Veran’ın açıklamaları toplumsal medyada reaksiyon çekmişti.

Twitter’da çok takipçisi bulunan Realmarcel isimli kullanıcı, “Veran, toplumsal ağları kesmek için bir yasa çıkarmaktan bahsediyor, diktatörlüklerde olduğu üzere.” sözleriyle reaksiyonunu lisana getirdi.

Salomesaque isimli bir öbür kullanıcı da “Düzeni sağlamak için toplumsal ağlara erişimi kesmek, İran yahut Rusya üzere otoriter rejimler tarafından kullanılan bir usuldür.” yorumunu yaptı.

Macron ne demişti?

Macron, 4 Temmuz’da Elysee Sarayı’nda, 17 yaşındaki gencin polis tarafından öldürülmesinin akabinde protestoların yapıldığı kentlerin belediye liderleriyle bir ortaya gelmiş, konuşmasında “İşler çığırından çıktığında (sosyal medya ağlarına) erişimi düzenleyebilecek yahut kesebilecek pozisyonda olmalıyız.” tabirini kullanmıştı.

Hükümet Sözcüsü Olivier Veran da hususa ait, son olaylar sırasında kimi toplumsal medya platformlarına makul özellikleri bir müddetliğine kısıtlama zaruriliği getirdiklerini açıklamıştı.

Senato, dijital platform paylaşımlarına düzenleme getiren tasarıyı kabul etti

Fransa Senatosu, dijital platformlardaki paylaşımlara düzenleme getiren yasa tasarısını 5 Temmuz’da kabul etti.

Uygunsuz içeriklerin paylaşıldığı sitelere giriş için yaş sonu getirilmesi, kamuya açık dijital kaynaklarda aile içi şiddet mağdurlarıyla ilgili paylaşımlar ve bulut bilişim dalındaki rekabete ait düzenlemeler üzere bir dizi değişiklik öngören tasarının yasalaşması halinde yetkili makamlar, çocuk istismarına dair paylaşımların 24 saat içinde kaldırılmasını talep edebilecek.

Senato, kamu nizamıyla kamu güvenliğini bozmaya teşvik eden paylaşımların iki saat içinde kaldırılmasına imkan veren tasarı hususunu ise reddetti.

“Dijital Hayatı Garanti Altına Alma ve Düzenleme” başlıklı tasarı, Parlamentonun öteki kanadını oluşturan Mecliste de görüşülecek.

Fransa’daki şiddetli protestolar

Fransız polisi, 27 Haziran’da Nanterre’de 3 kişinin bulunduğu araca ateş açmış, 17 yaşındaki şoför Nael M’yi öldürmüştü.

Nael’in vefatına reaksiyon gösterenler, ülke genelinde farklı kentlerde sokağa çıkarak polisle çatışmıştı.

Genci öldüren polis açığa alınmış ve tutuklu yargılanmasına karar verilmişti.

Ayrıca Paris, Marsilya, Lyon dahil birçok kentte düzenlenen protestolarda talan ve yağmalama olayları yaşanmış, 10 kadar kentte saat 21.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir