Babacan: Erdoğan kazanırsa Türkiye’yi ekonomik felaket bekliyor

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programına konuk oldu.

Ekonomiye dair değerlendirmelerde bulunan Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazandığı senaryoda ekonomiyi büyük felaket beklediğini söyledi. Babacan, “Kötünün berbatı var… Yarın elektrik kesintileri başlar, yarın akaryakıt kuyrukları aşlar, paranızla akaryakıt bulamazsınız, ameliyathanede en gerekli gereçleri bulamaz hekimler” diye konuştu.

Millet İttifakı aleyhine yapılan ve Erdoğan’ın da ekranlarda izlettiği montaj görüntülere tepki gösteren DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, “Bir ülkenin Cumhurbaşkanı, palavra bir görüntüyle, binlerce kişinin olduğu meydanda palavra söyler mi? Hani siyasi ahlak, hani siyasi etik? Seçime 3-5 gün kala insanlara palavra bir görüntü gösterin, insanların başını karıştırın sonra ‘Seçimi kazandım’ diye hava atın. Bu helal mi?” sözlerini kullandı.

‘TÜRKİYE’Yİ HAKİKATEN EKONOMİK FELAKET BEKLİYOR’

“Bu ülke daha evvel bu kadar batırılmadı” diyen Babacan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İktidar iş başında olduğu sürece Türkiye iktisadı asla düzelmeyecek. Erdoğan kazanırsa daha da berbata gidecek. Taneyle soğanın satıldığı duruma düştük. Ne yaptı Erdoğan? Tüm bu süreçte vatandaşın dini hassasiyetini, ulusal hisleri istismar ettiler.

Finansa erişim son derece zorlaştı. Nakit sistemi kurudu. Merkez Bankası’nın rezervi eksiye düştü. Merkez Bankası’nın kasalarının boşaltıldığı üzere MB borçlu şu anda. Vatandaşın dövizini de sattırdılar. Döviz hesaplarını bozdurdular.

İkinci tıpta Erdoğan kazanırsa Türkiye’yi sahiden ekonomik felaket bekliyor. 11 yıldır ülkenin iktisadını yönetmiş vatandaş olarak söylüyorum bu uyarıyı yapmak vazifem.”

‘IMF GELDİ BİZDEN PARA İSTEDİ’

Babacan, iktisat idaresinin başında olduğu süreçte IMF’in kendilerinin borç istediğini lisana getirerek, “Ekonomi idaresinin başında olduğumda IMF geldi bizden para istedi. ‘Ekonomisi düşünceli olan ülkeler için paraya gereksinim olacak bir fon oluşturuyoruz, sizin durumunuz çok yeterli katkıda bulunur musunuz’ dediler… 5 milyar dolarlık mutabakat imzaladık borç vermek için” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir