Sadullah Ergin kimdir? CHP milletvekili aday listesinde yer alan Sadullah Ergin kaç yaşında ve nereli?

Sadullah Ergin, 6 Temmuz 1964 tarihinde Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde Mehmet İsmet ve Hatice çiftinin çocuğu olarak doğdu. Birinci ve orta tahsilini Antakya’da tamamladı.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve Toplumsal Bilimler Fakültesinde 1 yıl okudu. 1983 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987 yılında mezun oldu. Askerlik vazifesini tamamladıktan sonra Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde 5 yıl mühletle kurum avukatı olarak çalıştı.

1995 yılında istifa ederek hür avukatlığa başladı. Çeşitli dernek ve cemiyetlerde yöneticilik yaptı.

Refah Partisi ve Fazilet Partisinde Hatay Vilayet Lideri olarak vazife yaptı. 1999 mahallî seçimlerde Fazilet Partisinden Antakya belediyesi Lider Adayı olarak seçimlere girdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Hatay Kurucu Vilayet Lideri oldu. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22. periyot milletvekili genel seçimlerinde 1. sıradan Hatay milletvekili olarak TBMM’ye girdi. 3 devir Adalet ve Kalkınma Partisi Küme Başkanvekili olarak misyon yaptı.

2006 yılında Ali Dibo skandalında ismi geçti. 60. Cumhuriyet Hükûmeti’nde Adalet Bakanlığı misyonunu yürüttü. 61. Cumhuriyet Hükûmeti’nde tekrar Adalet Bakanlığı vazifesine getirildi.

25 Aralık 2013 tarihinde 2014 Türkiye lokal seçimlerinde AK Parti’den Hatay Büyükşehir Belediye lider adaylığı nedeniyle Adalet Bakanlığı vazifesinden ayrıldı. Lakin lokal seçimlerde 5000 oy farkla Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı CHP’li Lütfü Savaş’a karşı kaybetti.

AK Parti’den ayrıldıktan sonra, 9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan tarafından kurulan Demokrasi ve Atılım Partisinin kurucu üyeleri ortasında yer aldı.

Son olarak 2023 seçimleri için, CHP milletvekili listesine DEVA Partisi’nden Sadullah Ergin Ankara 1. bölge 4. sıradan aday gösterildi.

Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir