Merkez Bankası’ndan yeni makroihtiyati tedbirler gelebilir

Merkez Bankası (TCMB)’nin siyaset faizini değiştirmediği toplantının akabinde yayımlanan Para Politikası Kurulu (PPK) metnine eklenilen bir cümle daha fazla makroihtiyati tedbirin gelebileceğine işaret etti.

Ekonomi gazetesinden Şebnem Turhan’ın haberine göre, Merkez Bankası PPK metnine eklenen fonlama kanalları başta olmak üzere tüm siyaset setinin liralaşma amaçlarıyla uyumlu hale getireceği sözü ise bankaları fonlama kanallarında açık piyasa süreçlerine tartı vereceği yorumunu getirdi.

Bir bacağı döviz bazlı olan swap kanalından fonlamanın azalmasının Merkez Bankası rezervlerine olumsuz tesir yapacağına işaret eden piyasa uzmanları rezerv güçlendirme muhtaçlığının ise tekrar makroihtiyati tedbirlerle karşılanacağını vurgulandı. Bu ise yeniden yeni yılla birlikte TL mevduatta yüzde 50 oranında önümüzdeki devirde yeni bir artırım geleceğine işaret ediyor

Politik-kredi faizi makası cümlesi çıkarıldı

Aralık PPK’sındaki en kritik yenilik ise evvelki aylarda “Son devirde bariz formda açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati önlemlerin katkısı ile geldiği istikrar yakından takip edilmektedir” tabirinin çıkarılması ve “Kurul fonlama kanalları başta olmak üzere tüm siyaset araç setini liralaşma gayeleriyle uyumlu hale getirecektir” tabirinin metne eklenmesi oldu.

Politika faizindeki indirimler ve makroihtiyati önlemler sonrasında ticari kredi faizleri sert gerilemişti. Bu nedenle Merkez Bankası artık bu alanı takip etmeyi vurgulamaktan vazgeçerken yeni sözüyle de bankaların üzerine yeni yükler getirileceği yorumlarına yol açtı.

Piyasa uzmanlarına nazaran bu tabir sonrasında fonlama kanallarının bir bacağı döviz olan swap yerine yüklü olarak açık piyasa süreçlerine kaydırılması ve böylelikle liralaşma stratejisine uyumlu hale getirilmesi bekleniyor. Uzmanların verdiği bilgiye nazaran şu an piyasa yüklü olarak swap kanalından fonlanıyor. Bunun APİ’ye kayması bankaların TL mevduatta kompozisyon kaymasını teşvik edecek bir süreç olarak görülüyor. Lakin Merkez Bankası’nın APİ fonlamasını artırması rezervlere ise negatif bir tesir yapacak. IMF tarifli net memleketler arası rezerv swap süreçlerini de içeriyor. Ve bunun yerine APİ’den yapılması rezervleri de olumsuz etkileyebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir