Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCBM) Mart ayı faiz kararı aşikâr oldu. Merkez Bankası, siyaset faizini yüzde 8,50’de sabit tuttu.

Küresel bankacılık krizine dikkat çekildi

PPK metninde, para siyasetinin kâfi olduğuna vurgu yapılırken, son periyotta yaşanan global bankacılık krizine ait, “finansal istikrarı tehdit eden şartlar oluştu” tabiri dikkat çekti.

Metinde, “Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik, merkez bankaları tarafından geliştirilen destekleyici uygulama ve araçlarla tahlil üretme uğraşları sürmektedir” sözlerine yer verilirken, “Depremin yakın vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesi beklenmekle birlikte, orta vadede Türkiye iktisadının performansı üzerinde kalıcı bir tesirde bulunmayacağı öngörülmektedir” denildi.

Ekonomistlerin varsayımı ne taraftaydı?

AA Finans’ın, Merkez Bankası faiz kararı anketi geçen günlerde yayınlanmıştı. Ankette, ekonomistlerin birden fazla siyaset faizinin yüzde 8,50’de sabit bırakılmasını bekliyordu.

ForeksHaber anketine katılan 20 ekonomistin 11 ekonomist faizin değiştirilmeyeceğini öngörürken, 9 ekonomist faizin 50 baz puan indirim ile yüzde 8,00 düzeyine çekileceği kestiriminde bulunmuştu.

Reuters anketine katılan 18 ekonomistin iddialarının medyanı TCMB’nin bu ay siyaset faizini %8.50 düzeyinde sabit bırakacağını göstermişti. Ankete katılan altı kurum siyaset faizinin 50 baz puan daha indirileceği kestiriminde bulunmuştu.

Şubat ayında indirime gidilmişti

TCMB, TL’de yarattığı hasar ve enflasyonda yarattığı keskin artışa karşın 2021 yılında 500 baz puan faiz indirimine gittikten sonra Ağustos-Kasım periyodunda arka arda dört toplantıda 500 baz puan daha faiz indirdi. Merkez Bankası son olarak geçen ay zelzelenin akabinde sanayi üretimi ve istihdamın desteklenmesi için siyaset faizini 50 baz puan daha indirdi.

MERKEZ BANKASI’NIN KARAR METNİ

Kararla ilgili suradan yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Yakın periyotta iktisadi faaliyete ait açıklanan bilgiler varsayım edilenden daha olumlu düzeylerde gerçekleşmesine karşın, jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da tesiri ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon tasaları sürmekte, finansal istikrarı tehdit eden şartların oluştuğu gözlenmektedir. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte tahlil araçları sayesinde temel besin başta olmak üzere birtakım dallardaki arz kısıtlarının olumsuz tesirleri azaltılmış olsa da milletlerarası ölçekte üretici ve tüketici enflasyonu yüksek düzeylerini sürdürmektedir. Yüksek global enflasyonun, enflasyon beklentileri ve milletlerarası finansal piyasalar üzerindeki tesirleri yakından izlenmektedir. Ülkeler ortasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para siyaseti adım ve irtibatlarındaki ayrışma devam etmekle birlikte, takas mutabakatları ve yeni likidite imkânları ile finansal istikrarı öncelikleyen eşgüdümlü adımlar atılmaktadır. Finansal piyasalar, merkez bankalarının faiz artırım döngülerini yakında sonlandıracağını beklentilerine yansıtmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir