New York’ta sığınmacılar nedeniyle OHAL ilan edildi

ABD’nin New York eyaletine dün farklı eyaletlerden otobüslerle yaklaşık 61 bin sığınmacı getirildi..

New York Belediye Başkanı Eric Adams, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında kentin sığınma sisteminde yaklaşık 61 bin kişi olduğunu belirtip bunların çoğunluğunun başka eyaletlerden otobüsle gönderilen sığınmacılar olduğunu ifade ederek OHAL ilan ettiğini duyurdu.

“Amerikan siyasi dinamikleriyle hızlanan bir insani kriz”

Demokrat Parti’den seçilen Adams, Cumhuriyetçi sınır eyaletlerinin sığınmacıları Demokrat Partili yönetimlerin olduğu eyaletlere göndermesine değinerek “Bu, Güney Amerika’da şiddet ve istikrarsızlıkla başlayan ve Amerikan siyasi dinamikleriyle hızlanan bir insani krizdir” dedi.

“Binlerce sığınmacı haber verilmeden otobüslerle buraya getirilip indiriliyor”

Adams konuşmasında ‘çalışmalarının devam eden bir ulusal sorunu çözmek için başkaları tarafından kötüye kullanıldığını’ vurgulayarak “Binlerce sığınmacı New York’a gelen otobüsle bindirildi ve haber verilmeden, koordinasyon sağlanmadan veya özen gösterilmeden sadece burada indiriliyorlar ve her gün daha fazlası geliyorNew York’a yüzlerce otobüs geldi. Eylül ayının başından beri günde ortalama beş ila altı otobüs gördük. Dün, en az dokuz otobüs geldi” dedi.

Mali yılın sonuna kadar bu krize en az 1 milyar dolar harcanacağını öngören Adams, “Barınma hakkı yasalarımız, sosyal hizmetlerimiz ve değerlerimiz başkaları tarafından siyasi kazanç için sömürülüyor” dedi.

DHA’nın aktardığı bilgilere göre Adams “Şehrimiz, otobüs gönderen eyaletlerin herhangi birinden koordinasyon ve hatta sadece işbirliğine sahip olsaydı veya ortaklarımızdan daha fazla destek alsaydı, belki o zaman bu sığınmacılar için bütçe yapabilir, personel oluşturabilir ve kaynak ayırabilirdik” diyerek sığınmacı gönderen diğer eyaletlere göndermede bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir