Japon hissedarlar Rus Sakhalin-1’deki paylarını koruyacak

Rusya’nın Sakhalin Adası’ndaki “Sakhalin-1” petrol ve gaz projesinin Japon hissedarları, proje hisselerine yönelik kararını verdi.

Japon hissedarlar, Rusya’nın doğusundaki “Sakhalin 1” petrol ve gaz projelerindeki hisselerini koruyacak.

Rusya’nın Sakhalin Adası’ndaki “Sakhalin-1” petrol ve gaz projesinin Japon hissedarları, proje hisselerine yönelik kararını verdi.

Proje için Japon firmaların Tokyo’da kurduğu “Sakhalin Oil and gas Development Company” (SODECO) hissedarlarını topladı.

Devlet televizyonu NHK’ya nazaran Japon hissedarlar, “Sakhalin 1” petrol ve gaz projelerindeki hisselerinin sürdürülmesi istikametinde karar verdi.

İTHALAT OLMASA DA PROJEYE DEVAM

Karar sonrası İktisat Ticaret ve Sanayi Bakanı Nişimura Yasutoşi, “Sakhalin-1, Orta Doğu dışında alternatif bir kaynak olarak son derece kıymetli bir proje” dedi.

Hafta içinde SODECO temsilcileriyle buluşan Bakan Nişimura, karara yönelik istişarede bulunmuştu.

Söz konusu kararın alınmasında, güç tedarikinde istikrar arayan Japon hükümetinin, hissedarlara yönelik davetinin tesirli olduğu kaydediliyor.

Japonya, Ukrayna-Rusya krizi sonrası, G-7 ile hakikat orantılı biçimde ekonomik yaptırımlar kapsamında Rusya’dan petrol ihracatını durdurmuştu.

NHK, Japon hükümetinin, “Sakhalin-1” projesinden halihazırda petrol ithal etmediğini bildirdi.

YENİ ŞİRKETİN TALEBİ

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Sakhalin-1 projesinde yeni işletmeci firma kurulmasına yönelik kararnameyi geçen ay başında imzalamıştı.

Kararname sonrası Rus idaresi, yeni işletmeci firma kanalıyla projenin yabancı hissedarlarına mevcut hisselerini sürdürebilme konumlarını sormuştu.

Önceki işletmeci statüsüyle yetkilerini koruyan yeni firma, kontrat koşullarını teklif ettiği proje hissedarlarına bir ay içinde müracaatta bulunmalarını istemişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir