Wednesday’in Türk bestecisi

Jenna Ortega’nın başrolünü üstlendiği “Wednesday” yayınlandığı dijital platformda İngilizce lisanında en çok izlenen imaller ortasında yerini aldı ve kısa müddette 1 milyar saat izlenmeye ulaştı.
Tim Burton’ın dizisi “Wednesday”de Türk bestekar Esin Aydıngöz, aranjör olarak yer aldı. Amerika’da yaşayan Aydıngöz birebir vakitte Berklee College of Music’in “Film Müziği” departmanının kısım lider yardımcısı.
Dizinin birinci kısmında Wednesday’in The Rolling Stones’un “Paint It Black” yapıtını çaldığı sahnedeki viyolonsel düzenlemesi ve üçüncü kısımda Nevermore Akademisi öğrencilerinin Fleetwod Mac’in “Don’t Stop” yapıtını çaldıkları sahnedeki lise bandosu düzenlemesi Esin Aydıngöz ve Alana Da Fonseca tarafından yapıldı.
Aydıngöz, tıpkı vakitte Elgar ve Vivaldi üzere klasik bestekarların yapıtlarının çalındığı sahneler için de aranjman, orkestrasyon ve notasyon yaptı.
Aydıngöz “Film müziği yazmak demek empati kurmak demek. Sahneleri izlerken ve bestelerken bilgilerinizden çok sezgilerinizi kullanıyorsunuz ve karakterlerin hislerini notalara döküyorsunuz. Her sinemada ve karakterde kendimden anılar ve kesimler buluyorum. Yazdığınız kıssa ile az da olsa kendinizi bağdaştırabilmeniz lazım ki ortaya çıkan müziğin hissettirdikleri daha gerçek olsun” diyor.
Müzisyen yeni projelerini ise şöyle anlattı: “Touchy-Feely ismindeki bir aşk sinemasına müzik yapıyorum. Birebir vakitte Netflix’te yayınlanacak iki farklı dizinin bestekar takımındayım. Biri “Prensesler de Pantolon Giyer” isimli bir kitap serisinin animasyon versiyonu, başkası de “The Witcher” görüntü oyunu ile ilişkili bir küçük seri. Onun dışında Tayvan’da yapılacak bir Disney konseri için aranjmanlar yapıyorum ve 49. İstanbul Müzik Şenliği için yazdığım yapıtlarımı bir albüm olarak çıkarmaya hazırlanıyorum. 26 Ağustos’ta üçüncü dönemi yayınlanmaya başlayan ve Apple TV’nin en sevilen dizilerinden birisi olan SEE’nin de bestekar grubundaydım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir