Güney Kore’den Google’a 32 milyon dolar ceza

Güney Kore, dünyanın önde gelen arama motoru Google’a 32 milyon dolar ceza kesti.

Güney Kore Adil Ticaret Komitesinden yapılan açıklamada, Google’ın ortalarında NCSoft Corp, Netmarble Corp. ve kimi küçük Çinli oyun şirketlerinin de bulunduğu firmalardan yeni oyunlarını ve bu oyunlar için dayanaklarını Google Play Store’a özel olarak yayımlamalarını istediği aktarıldı.

Açıklamada, Google’ın bu oyun şirketlerinin görünürlüğünün düşük olduğu yerlerde oyunlarını arama motorunda en üst sıraya koyarak görünür hale getirmesinin bu firmaların deniz çok pazarlara açılmaları için hayati olduğu kaydedildi.

Komisyon, Google’ın One Store’un Güney Kore’de operasyonlarına başladığı 2016’dan 2018’e kadar yeni oyunları bünyesine katmasını engellediği ve bu yolla gelirlerini 1,8 trilyon wona (26 milyar TL) kadar yükselttiği belirtildi.

Komisyon’un Monopol Zıddı Ofisinin genel yöneticisi Yu Seong Wook, Google’ın aktivitelerinin olağan pazar faaliyetlerinden ayrıldığını lisana getirerek “Google’ın niyeti, güçlü bir rakip olarak gördüğü One Store’u pazarın dışına çıkarmaktı.” tabirlerini kullandı.

Ülkenin taşınabilir uygulama pazarının 4’te 3’ünü denetim eden Google ise bu tezleri reddetti.

Google’dan yapılan açıklamada, kanunların çiğnenmesi üzere bir durumun kelam konusu olmadığı belirtilerek “Açık platformlar, geliştiricilere kendi uygulamalarını nasıl dağıtacaklarına dair bir denetim veriyor. Google ise bu geliştiricilerin başarısı için değerli ölçüde yatırım yapıyor. Bu nedenle Ticaret Komitesinin vardığı sonucu kabul etmiyoruz.” tabirleri kullanıldı.

GOOGLE HAKSIZ REKABETLE SUÇLANMIŞTI

AB, 2016’da Google’ı, Android işletim sistemiyle piyasayı domine etmek ve rekabet kurallarına karşıt davranmakla suçlamıştı. Suçlama, Google’ın kendi arama ve öbür çeşitli uygulamalarını Android aygıtlarda yüklü olarak sunmasından kaynaklanıyordu.

AB incelemesinde, Google’ın çeşitli aygıt üreticileriyle yaptığı kontratlarda, Google arama, Play Store ve Chrome tarayıcısını evvelce yükletmeye zorladığı ve kimi telefon üreticilerine Google aramayı evvelce yüklemeleri halinde ödeme yaptığı ortaya çıkarılmıştı.

AB, 2018 yılında Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini berbata kullandığı gerekçesiyle Google’a 4,34 milyar avro para cezası kesmişti.

Söz konusu cezaya itiraz eden Google hukuksal süreç başlatmıştı. AB mahkemesi, eylül ayında Google’ın Android işletim sisteminde rekabet kurallarını ihlal ettiği istikametindeki AB Kurulu kararını, para cezasında bir ölçü indirime giderek onamıştı.

Mahkeme, komitenin Google’a kesmiş olduğu 4 milyar 340 milyon avroluk para cezasını 4 milyar 125 milyon avroya indirmiş ve Google, mahkeme kararına itiraz edeceğini açıklamıştı.

AB Genel Mahkemesi kararları, hukuka uygunluk kontrolü için Avrupa Adalet Divanı’na götürülebiliyor.

AB’NİN GOOGLE’A BAŞKA CEZALARI

AB, 2018’de Google’a Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini berbata kullandığı gerekçesiyle 4,34 milyar avro para cezası vermişti. Ayrıyeten AB, Google’a, 2019 yılında da reklam hizmeti AdSense’de piyasa hakimiyetini berbata kullandığı gerekçesiyle 1,49 milyar avro para cezası uygulamıştı.

AB, Google’a 2017-2019 yıllarındaki evraklarda 8 milyar avronun üzerinde ceza kesmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir