AYM valilik yasağını bozdu: Hak ihlali

Anayasa Mahkemesi (AYM), son devirde bilhassa bölge vilayetlerinde valiliklerin arka arda ilan ettiği ‘eylem ve aktiflik yasak’larına karşı emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Anayasa Mahkemesi’nin Resmi Gazete’de yayımlanan kararında yer alan bilgiye nazaran Batman Valiliği, 7 Kasım 2018’de ‘şehirde bir müddettir ağırlaşan terör saldırıları” gerekçesiyle 14 gün boyunca yapılacak toplantı ve şov yürüyüşlerinin mülki amirden müsaade alınması koşuluna bağladı.

Eğitim Sen Batman Şube Sekreteri Nureddin Şimşek, SES Batman Şube Eş Lideri Deniz Topkan ve İdare Heyeti Üyesi Cihan Tüzün de karar uymayarak, KESK’in KHK’liler için başlattığı toplu faks çekme aksiyonuna katıldı.

Ancak Şimşek, Topkan ve Tüzün’e “emre karşıt davranış” argümanıyla idari para cezası verildi.

Sendikacıların bu cezaya itirazı da mahkeme tarafından reddedildi.

34. UNSUR VURGUSU

Şimşek, Topkan ve Tüzün’ün “toplantı ve şov yürüyüşüne katılma haklarının ihlal edildiği” tarafındaki ferdi başvurusunu karara bağlayan Yüksek Mahkeme, kararında Anayasa’nın 34. unsurundaki “Herkes evvelden müsaade almadan, silahsız ve ataksız toplantı ve şov yürüyüşü yapma hakkına sahiptir” kararına dikkat çekti.

Anayasa’nın 14. hususundaki “Temel hak ve hürriyetler özlerine dokunulmaksızın sırf Anayasa’nın ilgili hususlarında belirtilen sebeplere bağlı olarak ve fakat kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasa’nın kelamına ve ruhuna, demokratik toplum nizamının ve laik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük unsuruna muhalif olamaz” ibaresini de hatırlatan AYM, müracaatçıların ‘toplantı ve şov yürüyüşü düzenleme hakkı’nın ihlal edildiğine hükmetti.

Tazminat taleplerini reddeden Yüksek Mahkeme, ihlal sonuçlarının ortadan kaldırmak için tekrar yargılama yapılmak üzere kararın Batman 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir