Yunanistan’da Türkiye-BAE endişesi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın Ankara ziyareti, Yunanistan’ı tedirgin etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, El Nahyan’ı telefon ile aradı.

Dendias- El Nahyan arasındaki telefon görüşmesinde Yunan bakan, Ankara ziyareti hakkında bilgi istedi.

Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın Ankara ziyareti sonrasında Yunanistan, Türkiye ile ilişkilerin gerildiği bir dönemde Birleşik Arap Emirlikleri ile geliştirdiği iyi ilişkilerin hasar görmesinden endişe duyuyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Atina Büyükelçisi Süleyman Hamid Salim Almazrui de Yunan basınına konuştu. Ülkesinin Türkiye ile ilişkilerinin Yunanistan-Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerini etkilemediğini söyledi.

“Türkiye ile pek çok konuda görüş ayrılıklarımız vardı” diyen Büyükelçi, “Bu aşamada ekonomiye ağırlık vermek istiyoruz. İlerleme olursa, siyasi ilişkiler dahil diğer alanlarda da yakınlaşma olup olmayacağına bakacağız” diye ekledi.

El Nahyan’ın Türkiye ziyareti öncesinde Birleşik Arap Emirlikleri ile Yunanistan arasında askeri alanda önemli adımlar atılmıştı.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Birleşik Arap Emirlikleri’ni ay başında ziyaret etmiş, iki ülke savunma işbirliği anlaşması imzalamıştı.

Anlaşma, iki ülkeden herhangi birinin toprak egemenliğinin tehdit görmesi durumunda, diğerinin yardımda bulunması maddesini de içeriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir