NATO’dan Rusya’ya sert uyarı

“RUSYA UKRAYNA’YA SALDIRIRSA BEDELİ AĞIR OLUR”

“Rusya’nın Ukrayna’ya karşı gelecekteki herhangi bir saldırısının bedeli ağır olacak. Ve Rusya için ciddi siyasi ve ekonomik sonuçları olacaktır” NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’yı böyle uyardı.

“UKRAYNA VE ÇEVRESİNDEKİ DURUMDAN ENDİŞELİYİZ”

Stoltenberg, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın yapıldığı Letonya’nın başkentindeki Riga Güvenlik Forumu’nda “NATO’nun 2030’a Giderken Görünümü” konulu bir konuşma yaptı. Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağına değinen NATO Genel Sekreteri, Ukrayna ve çevresindeki durumun öngörülemez olduğunu kaydetti. “Ukrayna ve çevresindeki durum hakkında endişeliyiz. Durum değişken ve öngörülemez olmaya devam ediyor. Rusya’nın niyeti konusunda kesinlik yok. Önemli ve olağandışı bir kuvvet yoğunluğu görüyoruz” dedi.

NATO Genel Sekreteri, Rusya’ya ayrıca NATO ile diyalogu yeniden başlatma çağrısı yaptı. “Diyalogun hayati olduğuna inanıyoruz. Maalesef Rusya kısa bir süre önce NATO ile diplomatik ilişkilerini kesmeye karar verdi. Rusya’yı bu kararı geri almaya, barış ve güvenliğin yararına NATO-Rusya konseyine yeniden katılmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir