Sarı Yelekli eylemlerin 3. yılı

Fransa’da temel ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarındaki rekor artışlar ve alım gücünün düşmesi nedeniyle sarı yelekliler bu duruma karşı sokak eylemleri başlatmıştı. O eylemlerin 3. yılında sarı yeleklilerin talepleri değişmedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un politikaları nedeniyle giderek dibe vuran ekonomik koşullarını protesto eden eylemcilerin talepleri geçen 3 yılda değişmedi.

Alım gücünün daha da düşmesine neden olurken, eylemlerin başlangıç nedeni olarak gösterilen akaryakıt fiyatları, 2018 yılına göre yüzde 20 daha arttı.

Fransa’da sarı yeleklilerin eylemleri akaryakıt zamlarına ve ekonomik koşulların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlamıştı. Gösteriler zamanla Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı isyan ve öfkeye dönüşmüştü. Sık sık polisle göstericiler arasındaki çatışmalarla gündeme gelen eylemlerde, araçlar ateşe verilirken , sokaklar ise savaş alanına dönmüştü…

Gösterilere, polisin protestoculara ve gazetecilere uyguladığı orantısız şiddet damgasını vurmuştu. 4’ü polis şiddeti nedeniyle 11 kişi yaşamını yitirmişti. 27’si gazeteci 770 kişi yaralanmıştı.

Salgın tedbirleri nedeniyle geçen yıl gösteri düzenleyemeyen sarı yelekliler, son aylarda cumartesi günleri eylem yapsa da katılım çok düşük oluyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir