Macron: Sinirlerimizle oynuyorlar

Fransa ve İngiltere arasında yaklaşık 10 aydır devam eden balıkçılık hak ve kotalarına ilişkin anlaşmazlık, her iki ülkenin liderlerinin söylemlerini giderek sertleştirmesiyle büyüyor. Brexit anlaşmasını uygulaması konusunda sorun yaşadıklarını ifade eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız balıkçılarının tamamına lisans verilmediğini ve bunun nedenini anlamadıklarını belirterek “İngiltere sinirlerimizle oynuyor.” dedi.

Macron, son haftalarda seslerini yükselttiklerini, bu konunun sadece Fransa’yı değil, aynı zamanda Belçika, Hollanda, Almanya ve Norveç’i de ilgilendirdiğinin altını çizdi. Mücadeleyi sürdüreceklerini ve balıkçılarını yalnız bırakmayacaklarını ifade eden Macron, bu konuda Avrupa Birliği komisyonunun harekete geçmesini istediklerini söyledi. Macron, “Verilen söz yerine getirilmeli. İngiltere anlaşmalar imzaladı ve onlara saygı duyması gerekiyor. Bugün İngiltere bunlara saygı duymuyor. Bunu Boris Johnson’a açık şekilde söyledim” dedi.

Paris yönetimi daha önce de İngiltere’den Fransa’ya ithal edilen ürünleri gümrükte sistematik olarak kontrol etmek, deniz ürünlerinin ithalini yasaklamak ve İngiliz gemilerinin birkaçı dışında ülkedeki tüm limanlara erişimini engellemekle tehdit etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir