“Rusya 175 bin askerle işgal edecek”

“Rusya ocak ayı sonunda 175 bin askerle Ukrayna’yı işgal edecek.” Bu iddia Washıngton Post gazetesine sızdırılan bir ABD istihbarat raporundan.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre; Amerikan istihbarat yetkilileri Rusya’nın Ukrayna’ya 2022’de askeri saldırı planladığı konusunda uyarı yaptı. Washington Post gazetesi, Amerikan yönetiminden adı açıklanmayan bir yetkilinin bunun tahminen 175 bin Rus askerini kapsayacağını söylediğini yazdı. Gazeteye sızdırılan istihbarat belgesinde, Rus kuvvetlerinin konuşlandığı 4 yerin konumu da yer aldı.

Ukrayna sınırındaki Rus asker sayısının 94 bin olduğu, bu sayının zaman içinde 175 bine çıkabileceği belirtildi. Belgede ayrıca, Rus birliklerinin sürekli sınıra gidip geldiği ve bunun hedef şaşırtma amacı taşıdığı öne sürüldü.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Rusya’nın ocak ayı sonuna kadar geniş çaplı bir askeri harekat planladığını duyurmuştu. Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişkiler yıllardır gergin. Moskova, 2014 yılında Ukrayna’nın Kırım yarımadasını ilhak etmişti. Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı gruplarla yaşanan çatışmalarda ise 14 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir