Papa’dan Avrupa’ya göçmen eleştirisi

“DUVAR ÖRMEK İÇİN AB’DEN PARA İSTENMESİ ÇOK ÜZÜCÜ”

“Buraya yüzlerini görmek ve gözlerinize bakmak için geldim. Korku ve beklenti dolu gözler… Yoksulluk ve şiddet görmüş gözler, çok fazla yaşla dolmuş gözler. Maalesef bazı ülkeler, bu sorununun kendilerini hiç ilgilendirmiyormuş gibi davranıyorlar. Sığınmacılara karşı duvarlar örmek için AB’den para isteyenler olması çok üzücü.” Katoliklerin Ruhani lideri Papa Francis, Avrupa’nın göçmen politikasını bu sözlerle eleştirdi.

“İNSANLARIN HAYSİYETİ HER ŞEYİN ÜZERİNDE OLMALI”

Papa, Yunanistan ziyaretinin son durağı Midilli Adası’ndaydı. 84 yaşındaki Ruhani lidere adada ilgi yoğundu. Karatepe’de bulunan mülteci kampını ziyaret eden Papa Francis, burada 2 saat geçirdi. Hedefindeyse Avrupa vardı. “Dünyada insan haklarını teşvik etmekten geri kalmayan bu kıtada, bu insanların her birinin haysiyeti de her şeyin üzerinde tutulmalı” dedi.

Papa eleştirilerini, “Buraya yaptığım ziyaretin üzerinden 5 yıl geçti. Bunca zaman sonra göç meselesinde çok az şeyin değiştiğini görüyoruz” sözleriyle sürdürdü.

PAPA’NIN ZİYARETİ ÖNCESİNDE SEFERBERLİK

Papa’nın ziyaretinde kameraların bir de göstermedikleri vardı. Yunan yetkililer ziyaret öncesi kamp yollarını temizledi, çadırları yeniledi.

Efsyn gazetesine konuşan sivil toplum örgütleriyse, insanların kampta adeta hapsedildiklerini söyledi. Elektriğin sık sık gittiğini, suyun tankerlerle getirildiğini öne sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir