Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un amcası Kim Yong Ju 100 yaşında öldü

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un amcası Kim Yong Ju 100 yaşında öldü

Bir dönem ülkenin en etkili ve en güçlü ikinci ismi olarak bilinen Yong Ju, yeğeni Kim Jong Un’un lider olarak göreve başlamasının ardından devlet yönetimindeki ağırlığını kaybetti. Ölümü üzerine açıklama yapan Kim Jong Un duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi.

Kore Merkez Haber Ajansı şunları aktardı:
 
“Kim Yong Ju, partisinin çizgilerini ve politikalarını uygulamak için özveriyle mücadele etti ve uzun yıllar partinin ve devletin önemli görevlerinde çalışırken sosyalist inşanın hızlanmasına ve Kore tarzı devlet sisteminin geliştirilmesine katkıda bulundu”

100 YAŞINDAYDI

Kim Yong Ju’nun tam olarak ne zaman öldüğü söylenmezken, Seul’deki Birleşme Bakanlığı’na göre Ju 1920 doğumlu, yani öldüğünde 100 ya da 101 yaşındaydı.

Kim İl Sung’un 1948’de ülkeyi kurmasından bu yana Kim ailesi üç nesildir Kuzey Kore’yi yönetiyor. İl Sung 1994’te öldüğünde, en büyük oğlu Kim Jong Il iktidarı devraldı. Kim Jong Un’un üçüncü ve en küçük oğlu Kim Jong İl de ve 2011’de babasının ölümüyle iktidara geldi.

Kim İl Sung’un yönetimi sırasında, birçok dış uzman Kim Yong Ju’yu Kuzey’in en güçlü ikinci yetkilisi ve hatta kardeşinin en olası varisi olarak gördü.

Her ikisi de iktidardaki İşçi Partisi’nde örgüt ve rehberlik departmanının direktörü ve Politbüro üyesi gibi bir dizi üst düzey görevlerde bulunmuştu. Ju, 1972 yılında Güney Kore ile önemli bir barış anlaşmasının imzalanmasında Kuzey Kore’yi temsil etmişti.

SİYASİ KARİYERİ VE HAYATI

Kim Yong Ju, Kim Jong İl’in 1973’te İşçi Partisi departman direktörlüğü görevini devralmasının ardından yavaş yavaş siyaset sahnesinden silindi.

Yaklaşık yirmi yıllık bir inzivadan sonra, Kim Yong Ju başkan yardımcısı oldu ve 1993’te Politbüro üyeliğini yeniden kazandı.

Bu atama, Kim Jong İl’in bir sonraki lider olarak pozisyonunu güvence altına almasından sonra geldi. Ne var ki Ju’nun kilit devlet işlerinde önemli bir etkisi ve yetkisi olmadı.

Daha sonra Yüksek Halk Meclisi’nin daimi komitesinin onursal başkan yardımcısı ve Meclis delegesi olarak görev yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir