Bakü-Erivan arasında kritik görüşme

ALİYEV VE PAŞİNYAN AB KONSEYİ BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Azerbaycan ile Ermenistan ilişkileri normalleşecek mi? Hem Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev hem de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Brüksel’de temaslarda bulundu. İki lider AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile bir araya geldi. Masadaki önemli konu, Zengezur Koridoru’ydu. Aliyev, Zengezur Koridoru’nun Laçin Koridoru ile aynı yasal rejime tabi olması gerektiğinin altını çizdi. Laçin Koridoru’nda gümrük bulunmadığını, bu nedenle Zengezur Koridoru’nda da gümrük bulunmaması gerektiğini ifade etti. Zengezur Koridoru’yla ilgili hususların yer aldığı madde, Ermenistan’ın tutumu nedeniyle hayata geçmemişti.

61b9c2e017aca90fe0339f38.png

“DEMİRYOLUNUN HİZMETE AÇILMASI İÇİN MUTABIK KALINDI”

Görüşmeden sonra AB Konseyi’nden Charles Michel, “Demiryolu hatlarının restorasyonunun gerçekleştirilmesi konusunda mutabakata varıldı” dedi. Ermenistan Başbakanı Paşinyan da “Sınır ve gümrük düzenlemelerine dayalı olarak demiryolunun yeniden hizmete açılmasına ilişkin anlaşmayı yeniden onayladık” dedi.

“ERMENİSTAN SAMİMİYSE BARIŞ OLUR”

Bu görüşmelerin öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi. Aliyev, “Ermenistan hazırsa biz de çalışmalara başlarız” dedi. NATO Genel Sekreteri de bölgede barışın her iki taraf için de öncelik olması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir