Birleşmiş Milletler’den kritik hamle

Birleşmiş Milletler, Cenevre’deki kritik küresel operasyon birimlerini İstanbul’a taşımaya hazırlanıyor.

Küresel ölçekte insani yardıma muhtaç 161 milyon kişiye ulaşan Birleşmiş Milletler, başta Ortadoğu olmak üzere dünyadaki insani krizleri, artık her alanda cazibe merkezi haline gelen İstanbul’da açılacak “İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi” ile yönetecek.

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre; Türkiye ile BM Arasındaki söz konusu anlaşmaya dair kanun teklifi Meclis Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın verdiği bilgiye göre; Türkiye, 2014 yılında BM’nin insani krizleri çözmekten sorumlu kritik birimine üye oldu. Suriye krizinin insani boyutu, Türkiye’nin “İnsani işler Eşgüdüm Ofisi” ile bu iş birliği ile daha stratejik ve operasyonel hâle getirdi. Bakan yardımcısı, “İnsan hakları eşgüdüm ofisi’nin İstanbul’a gelmesi İstanbul’u bir BM merkezine dönüştürme hedefimiz bakımından önemli bir adım olacak” dedi.

Söz konusu birim, Suriye’ye yönelik sınır ötesi insani yardım operasyonlarının tamamı Hatay Cilvegözü Sınır Kapısı üzerinden yürütüyor. Ayda yaklaşık 2,5 milyon ihtiyaç sahibine yardımlar ulaşıyor. Birimin Ankara ve Gaziantep’te ofisi bulunuyor.

Taşınmanın ardından dünya genelindeki saha operasyonları İstanbul’dan desteklenecek. Halen 9 BM kuruluşu İstanbul’da faaliyet gösteriyor. 8 kritik BM kuruluşunun daha İstanbul’da ofis açması için çalışmalar yürütülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir