Belçika’da salgın önlemleri gerilimi

Sakin başlayan gösteriler, bir kez daha şiddet eylemleriyle sonuçlandı. Belçika’da salgına yönelik yeni kısıtlamalar beraberinde protestoları getirdi.

Protestonun adresi başkent Brüksel’di. Sokağa dökülen kısıtlama karşıtları pankartlar taşıdı. “Özgürlük” diye bağırarak, sloganlar attı. Yaklaşık 8 bin kişi Avrupa Birliği binasına yürüdü.

Eylemcilerin polise havai fişek ve şişe atması, gösterilerde gerilimi tırmandırdı. Polisin tepkisi sert oldu. Göz yaşartıcı gaz kullandılar. Protestocuları basınçlı suyla püskürttüler. Polis bazı göstericilere copla da müdahale etti. Ortalık adeta savaş alanına döndü. Protestocular yolları kapatmaya çalıştı. Çöp konteynırları ateşe verildi.

Belçika’da vakaların artmasıyla cuma günü Başbakan Alexander de Croo, 6 yaş ve üzeri çocukların maske takmasını zorunlu hale getirdi. Sağlık çalışanlarının tamamı da artık aşı olmak zorunda. Kapalı alanlarda düzenlenen etkinliklere kişi sınırlaması konuldu. Barlar ve restoranların gece 11’de kapatılması kararlaştırıldı.

11 milyonluk nüfusa sahip olan Belçika’da günlük 17 bin yeni vaka görülüyor. Son 1 haftada ölü sayısıysa 40’ın üzerinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir