“Balear Adaları yüzyılın sonuna kadar yok olabilir”

“ibiza ve çevresindeki turistik adalar, yüzyılın sonuna kadar yok olabilir.” Dikkat çeken bu tespit, İspanya’da yapılan yeni bir araştırmadan.

“ÇOĞU PLAJ YOK OLACAK EKONOMİDE YIKICI ETKİ YAPACAK”

Balear Adaları Oşinografi Merkezi’nden bilim insanları, mevcut iklim değişikliği projeksiyonları altında deniz seviyesindeki değişikliklere bakmak için bir model oluşturdu. Bir bilim dergisinde yayımlanan çalışma, aynı zamanda iklim krizinin kıyı bölgeleri üzerindeki etkisini geniş çapta gösteren ilk çalışma oldu. O araştırmaya göre en karamsar küresel ısınma senaryosunda, Balear Adaları’ndaki sahillerin yüzde 66’sı su altında kalacak. Toplamda ise bölgedeki 869 plajın 72’si kalıcı olarak yok olacak. Bu da ekosisteme zararın yanı sıra bölge ekonomisi üzerinde de yıkıcı etki yaratacak.

Bilim insanları bu tahminlerin iklim değişikliğinin en kötü senaryosuna dayandığını ancak emisyonlarını azaltma çabalarının dünya çapında deniz seviyesindeki yükselmelerde önemli bir azalma sağlayabileceğini ekledi. Uzmanlar yerel yetkililere ve ulusal hükümete daha fazla deniz otu dikmek ve plajlarda iklim değişikliği riskini azaltmak için çeşitli önlemler alma çağrısı yaptı.

Balear Adaları Özerk Topluluğu, İspanya’ya bağlı beş büyük ve onları çevreleyen birkaç küçük adadan oluşan bir bölgeden meydana geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir