Ayasofya-i Kebir Camii’nin yeni baş imamı Prof. Dr. Mehmet Emin Ay oldu

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ne yeni baş imam atandı. Edinilen bilgiye nazaran Prof. Dr. Ay, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bugünden itibaren cuma ve cumartesi günleri için mescitte görevlendirildi.

Ay, mescitte, cuma günleri cuma, ikindi, akşam, yatsı ile cumartesi günü sabah namazını kıldıracak.

BİR YILLIK GÖREVLENDİRİLDİ

Daha evvel Bursa Müftülüğü misyonunda de bulunan Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Ay’ın, Ayasofya’da bir yıllık görevlendirildiği öğrenildi.

MEHMET EMİN AY KİMDİR, EN ÜNLÜ İLAHİLERİ NELER?

1 Nisan 1963 tarihinde Van’da doğdu. Van İmam-Hatip Lisesi’ni 1980 yılında, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni 1984 yılı Haziran periyodunda birincilikle bitirdi. Mezuniyet sonrası açılan imtihanlarda başarılı olarak, birebir fakülteye 8 Ekim 1984’te Din Eğitimi Anabilim Kolu Araştırma Vazifelisi olarak atandı. 1986 yılında Yüksek Lisansını, 1992 yılında ise Doktorasını tamamladı. 1993 yılında askerlik misyonunu yerine getirdi. 1995 yılında Doçent, 2001 yılında ise Profesör oldu.

15 Aralık 2011 ve 16 Şubat 2013 tarihinde iki sefer Bursa Müftüsü olarak atandı. Branşıyla ilgili yayınlanmış 11 kitabı vardır.

1986 yılından itibaren TRT ve öbür özel televizyon ve radyo kanallarında hazırladığı programları yayınlandı. 1998 yılında ise lokal bir televizyon kanalında bir ay boyunca yayınlanan “ Ramazan Özel Programı”nın yapımcılık vazifesini bir meslektaşıyla birlikte yerine getirdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir