AKP’li belediyede çifte maaş sefası

Türkiye’de milyonlarca vatandaş, işsizlik ve yoksullukla boğuşurken AKP’li Van Edremit Belediyesi’nde 7 yöneticinin, kendi maaşları dışında, “huzur hakkı” ismi altında da fiyat aldıkları ortaya çıktı.

CHP Doğu Masası üyesi Mahmut Tanal’ın soru önergesine yanıt veren Etraf, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanı Murat Kurum, AKP’li Van Edremit Belediyesi’nde müdür takımındaki 7 şahsa huzur hakkı ödendiğini açıkladı.

Tanal, 10 Ekim 2022 tarihinde Bakan Kurum’un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Van Edremit Belediyesi’nde liyakat temelinde uzak biçimde kayırmacılık yapıldığı, belediye yetkililerinin yakınlarının, partililerin işe alındığı tezlerini, kimi belediye vazifelilerinin mesaiye gelmeden maaş aldığı, haksız kar elde ettiği argümanlarının yanlışsız olup olmadığını sormuştu.

BAKAN KURUM: 7 MÜDÜRE HUZUR HAKKI ÖDENİYOR

Van Edremit Belediye Başkanlığı’nın kendisine yolladığı savunma içerikli bilgi notu doğrultusunda Tanal’ın önergesini yanıtlandıran Kurum, “Van Edremit Belediyesi’nde işçi mesai giriş ve çıkışlarının denetlendiği, kontrolün kart okutma sistemiyle gerçekleştirildiğini, çalışan kamu çalışanının sistemli olarak mesailerine devam ettiğini, rastgele bir çalışanın kayırmacılık suretiyle mesaiye gelmeden haksız çıkar sağlamasının muhakkak kelam konusu olmadığı” öne sürdü ve “Belediye İşçi A.Ş.’de yaptıkları misyon, gösterdikleri performans ve aldıkları sorumluluklarla orantılı olarak müdür takımındaki 7 kamu görevlisine huzur hakkı ödendiğini” bildirdi.

KUZENİNİ ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ YAPTI!

Van Edremit Belediye Başkanlığı’nın “Belediyede kayırmacılık yapılmadığı” tarafındaki savunması inandırıcı bulunmadı. CHP’li Tanal, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’ın, amcasının oğlu Muhammed Ali Say’ı, kendi başkanlığı periyodunda belediyede işe aldığını ve Özel Kalem Müdürü olarak görevlendirdiğini ortaya çıkarmıştı. Başkan İsmail Say’ın mahallî televizyonda katıldığı programda, belediyede torpil ve kayırmacılık savlarına ait, “Çok argümanlı konuşuyorum. Bir tek örneğini gösterirlerse istifa etmeye hazırım” dediği anlara ilişkin görüntü imajını toplumsal medya hesabından paylaşan Tanal, “Van Edremit Belediyesi’nin kayyumu İsmail Say, bu ifşaatlardan sonra zerre kadar onurun varsa istifa edersin!” biçiminde reaksiyon göstermiş ve kuzen Muhammed Ali Say’ın Özel Kalem Müdürlüğü misyonunu yürüttüğünü hatırlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir