AB’den Esad rejimine yaptırım

Avrupa Birliği, 2011 yılından beri Esad rejimine yönelik uyguladığı yaptırımlara yenilerini ekledi. Avrupa Birliği Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaptırım listesinde İç Ticaret Bakanı Enformasyon Bakanı, Çalışma Bakanı ve Devlet Bakanı’nın isimleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca Avrupa Birliği yaptırımlarının amacının rejime Suriye krizine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararı uyarınca kalıcı bir siyasi çözüm getirmesi için baskı yapmak olduğu ifade edildi. Yaptırım listesinde 290’a yakın Esad rejim yetkilisi ve rejime finansman sağlayan iş insanının yanı sıra 70 kurum ve şirket bulunuyor.

Esad rejimine 2011’den beri uygulanan yaptırımlar, seyahat yasağı ve AB’deki varlıkların dondurulmasını içeriyor. Birleşmiş Milletler’e göre, bir geçiş yönetimi kurulması, anayasanın yeniden yapılması, seçimlerin düzenlenmesi gerekiyor.

Esad, Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe sayarak, mayıs ayında devlet başkanlığı seçimi düzenlemiş, oyların yüzde 95,1’ini alarak seçimi kazandığını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir