ABD: Gözaltına alınan vatandaşımız diplomat değil

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Amerikalı bir diplomatın Almanya’ya gitmek isteyen bir suriyeliye pasaport sağlamaktan dolayı tutuklandığını duyurmuştu. Konuyla ilgili Amerikan Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

“GÖZALTINA ALINAN VATANDAŞIMIZ DİPLOMAT DEĞİL”

İstanbul Havalimanı’nda Suriye uyruklu bir kişiye pasaportunu verdiği şüphesiyle tutuklanan Amerikan vatandaşının diplomat olmadığı açıklandı. Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Bir vatandaşımızın Türkiye’de gözaltına alındığını biliyoruz. Bu kişi ABD diplomatı değil. Gerekli konsolosluk hizmetlerini sağlıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

PASAPORTUNU SATMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANMIŞTI

Amerikan vatandaşı D.J.K. ve Suriye uyruklu R.S. güvenlik kameralarından gözlenmiş, kıyafetlerini değiştirdikleri tespit edilmişti. Daha sonra R.S.’nin üzerinden Amerikan pasaportu, D.J.K.’nin üzerinden ise 10 bin dolar ve kendine ait diplomatik pasaport çıkmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Suriye uyruklu R.S.’nin İstanbul Havalimanı’ndan Almanya’ya başka birine ait bir pasaportla geçmeye çalışırken yakalandığını açıklamıştı. R.S. hakkında “resmi belgede sahtecilik” sucundan işlem yapıldı, daha sonra serbest bırakıldı. Amerikan vatandaşı D.J.K. ise tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir