‘Yüz yüze eğitim’ diyen öğrencilerin ailelerine tehdit

İZMİR – İzmir’de 17 Şubat günü yüz yüze eğitim talebiyle Alsancak’ta bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü önünde bir ortaya gelen öğrenciler rektörlük yetkilileri ile görüşmek istemiş fakat polisin sert müdahalesi sonucu darp edilerek gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 21 öğrenci emniyetteki süreçlerinin akabinde özgür bırakıldı. Ortadan geçen dört günün akabinde ise öğrencilerin ailelerinin polis olduğunu argüman eden bireylerce aranarak tehdit edildiği ortaya çıktı.

‘AİLELERİ ARAYACAĞINIZA SARSINTININ SORUMLULARININ PEŞİNE DÜŞÜN’

Terörle Gayret (TEM) Şube Müdürlüğü’nden aradığını söyleyen şahısların öğrencilerin ailelerine, “Çocuğunuz terör örgütleriyle ilişkileniyor. Bir kez gözaltına aldık ikinciye alırsak siz de olacaklardan ötürü kusura bakmayın” dediği belirtildi. Yaşanan olaya ait açıklama yapan Özgürlükçü Gençlik de İzmir Emniyeti’nin hata işlediğini belirterek, “Üniversiteli gençliği gözaltına alacağınıza ailelerini taciz edeceğinize binlerce insanın katledildiği sarsıntının sorumlularının peşine düşün. Gençlik gözaltılarla, aile aramalarıyla baskı ve şiddetle susmayacak” diye vurguladı.

‘ÜNİVERSİTEDE ‘VELİ TOPLANTISI’ YAPACAĞIZ DİYEREK AİLELERİ ÇAĞIRMIŞLAR’

Ailesi aranan üniversite öğrencisi Zilan Kubat, gözaltına alınanlar haricinde alınmayan arkadaşlarının da ailesinin arandığını belirterek, “Kızınızı ya da oğlunuzu gözaltına aldık ve bir daha olursa birebir derecede uygun davranmayız” denildiğini söyledi. Kubat, şöyle devam etti;

“‘Çocuğunuz terör örgütleri ile ilişkileniyor’ diye palavra yanlış telaffuzlar de kullanılmış. Durum bu türlü olunca ailelerimiz de şaşırdı. TEM’den aradıklarını söyleyip tehdit ederek ailelerimizi de korkutmaya çalışıyorlar. Bir kaç arkadaşımızın ailesine de okulda veli toplantısı yapacaklarını söyleyerek İzmir’e davet etmişler. İzmir Emniyeti güya ilkokul öğrencisiymiş üzere Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerinin aileleriyle veli toplantısı yapmayı planlıyor. Gayretimizi terörize etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz üniversite olarak yüz yüze eğitim talep ederek oturma hareketi yaptık. Rektörlüğü falan da işgal etmedik. Darp ederek, azapla gözaltına alındık.”

”GİDİN KİME ŞİKAYET EDİYORSANIZ EDİN’ DEDİLER’

Ailelerin ferdî bir numaradan arandığını da belirten Kubat, bu numarayı geri arayarak kimle görüştüklerini sormaları üzerine ise “İzmir TEM” karşılığını aldıklarını aktardı. Görüşmenin devamında ise ‘Ailelerimizi neden taciz ediyorsunuz?’ diye sorduklarını ve şikayetçi olacaklarını söylediklerini belirten Kubat, “Gidin kime şikayet ediyorsanız edin” karşılığını aldıklarını söyledi.

Gözaltı sürecinde yaşananlara da dikkat çeken Kubat, “Gözaltı müddetince de çok makus davrandılar. Tuvalete götürmediler. Aşağıladılar, hakaret ve cinsiyetçi küfürlere maruz kaldık. Ailelerimize bize berbat davrandıklarını, dövdüklerini söylememişler. Tabir sonrasında yakınlarımıza haber verilmesini isteyip istemediğimize dair bir doküman sundular. Hiçbir arkadaşımız bunu imzalamadı. Buna karşın İzmir Emniyeti ailelerimizi aradı” dedi.

‘MEŞRU BİR TALEBİ TERÖRİZE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Tehditlerle ilgili türel teşebbüste bulunacaklarının da altını çizen Kubat, “Numaraların hepsi birebir. Avukatlarımızla birlikte gerekli hukuksal teşebbüslerde bulunacağız. Bu İzmir Emniyeti’nin sistematik bir uygulaması haline dönüştü. Boğaziçi hareketlerinde de barınma hareketlerinde de birebir şeyi yaptılar. Hukuksuzluklar diz uzunluğu. Birinci değil belirli ki son da olmayacak. Bunun karşısında üniversite öğrencileri olarak biz çabamıza devam edeceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız. Yasal bir talebi, legal bir çabayı terörize etmeye çalışıyorlar” diye kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir