Yunanistan’da Türk silahı kaygısı

Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayisinde kaydettiği ilerleme, askeri ihtiyaçlarını dışarıdan karşılayan Yunanistan’ı endişelendiriyor.

Yunan Ta Nea gazetesi, Savunma Sanayii Başkanlığınca hazırlanan kataloğu referans aldı. Türkiye’nin mermiden zırhlı araçlara, savaş gemilerinden insansız hava araçlarına kadar savunma sanayisinde dev adımlar attığını vurguladı. “Türk savunma sanayisinin ürünlerini içeren 632 sayfalık listede, bazı abartıların bulunmasına rağmen Türkiye, Erdoğan döneminde dev adımlar atarak hemen her şeyi üretiyor” ifadesi kullanıldı.

Yunanistan’ın Türkiye’de savunma sanayisindeki gelişmeleri yakından takip ettiğini kaydeden Yunan gazete, Yunan kurmayların “Adımların bazıları ağır, bazıları ise hızlı olmaları bir yana, önemli olan Türkiye’nin silah ürettiğidir. Biz ne yapıyoruz, onu düşünmeliyiz” dediğini de ekledi.

Türkiye’nin yabancı ülkelere gerçekleştirdiği satışlar sayesinde savunma sanayisini dış politikasının önemli bir unsuru haline getirmeye çalıştığına dikkat çeken gazete, “Türkiye son 5 yılda Ukrayna, Katar, Tunus, Libya, Azerbaycan ve Polonya’ya İHA, Pakistan’a savaş gemisi, Tunus’a zırhlı araç, Nijerya’ya devriye gemisi sattı” ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir