Yunanistan ile ABD Kasım ayında 4 tatbikat yaptı

ABD ile Yunanistan arasındaki askeri tatbikatlar aralıksız devam ediyor. Son olarak, Atina yakınlarındaki Neo Pefko ilçesinde 1 Kasım’da başlayan “Ortak kombine değişim eğitimi” tatbikatına özel kuvvet ve SAT komandoları katıldı.

Tatbikatta “Düşman kuvvetlerini şaşırtıp etkisiz hale getirmek için sualtı eğitimi”, “Denetimi reddeden gemiye çıkış operasyonu” ve “Baskına uğrayan sondaj platformunun, savaş uçaklarının da katkısı ile kurtarılması” gibi senaryolar uygulandı.

İki ülke silahlı kuvvetleri arasında sadece Kasım ayında 4 tatbikat gerçekleştirildi.

“Kale oluşturma” tatbikatı çerçevesinde 7 Ekim’de Larisa hava üssüne gelen ABD’nin 15 adet F-15 savaş uçağı, Yunan F-16’ları ile yaklaşık 40 gün ortak eğitim uçuşları gerçekleştirdi. ABD’nin F-15’leri, Larisa’dan 15 Kasım’da ayrıldı.

Amerikan 6. Filosunun “Amiral gemisi” “USS Mount Whitney”. 16 Kasım’da Yunan fırkateyni Hydra, devriye gemisi Riços ve 4 F-16 savaş uçağı ile “Ortak geçiş eğitimi” yaptı.

Amerikan ve Yunan tanklarının katılımı ile Batı Trakya’nın İskeçe şehrinde bulunan “Petrohori” atış talim alanında, 6-16 Kasım tarihleri arasında “Olimpik işbirliği 21” tatbikatında, temsili hedefler vuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir