Yunan Bakan yine Türkiye’yi hedef aldı

Yine Türkiye’yi kötüledi, İspanya’nın Türkiye ile askeri iş birliğini artırma niyetinden rahatsızlığını dile getirdi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın hedefinde yine Türkiye vardı.

Dendias, ülkesini ziyaret eden İspanyol mevkidaşı Jose Manuel Albares ile Atina’da bir araya geldi. İkili, görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi. O basın toplantısında Dendias, Türkiye’nin Akdeniz’de istikrarsızlık unsuru olduğu iddiasını yineledi.

Yunan Dışişleri Bakanı, Türkiye-İspanya askeri iş birliği ihtimaline karşılık “Avrupa Birliği’nin 8 Aralık 2008 tarihli zirvesinde alınan ve üye ülkelerin, saldırı amaçlı kullanılabilecek ya da bölgesel istikrarsızlığa yol açabilecek, savunma teknolojisi ya da silah ihraç etmelerine ilişkin kararı da vurguladım” ifadelerini kullandı.

“Tahrikler karşısında birbirimizin yanında yer almakla yükümlüyüz” mesajı veren Dendias, “Albares’ten İspanya’nın daima AB çerçevesi ve kararları doğrultusunda hareket ettiği ve edeceği taahhüdünü aldım” dedi.

İspanya Dışişleri Bakanı Albares ise “Yunanistan, İspanya’nın Avrupa Birliği’nin yasa ve kararları çerçevesinde hareket edeceğinden emin olmalıdır. Türkiye ile Yunanistan arasında da uluslararası hukuk ve Avrupa Birliği hukuku temelinde yapıcı bir diyalogdan yanadır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir