Vakalar yeniden yükseldi, Yunanistan alarma geçti

Atina yönetimi, koronavirüs salgınıyla mücadelede kısıtlamaları artırdı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ulusa sesleniş konuşması yaptı. Yunan lider o konuşmada atılacak yeni adımlara ilişkin bilgi verdi.

“Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren tüm yetişkin aşısız vatandaşlar, yemek hizmetine ek olarak, test sonuçları olsa bile diğer kapalı alanlara giremeyecek. Örneğin sinemalara, tiyatrolara, müzelere ya da spor salonlarına. Bu bir acil koruma eylemi ve aşı olmak için dolaylı bir ricadır”

Ülkede 60 yaş üstü kişilerin kapalı alanlara girebilmesi için ise, üçüncü doz şartı istenecek.

“60 yaş üstü aşılı kişiler için kapalı alana giriş belgesi, düzenlendiği tarihten itibaren yedi ay sonra geçerliliğini yitirir. Aşılama süresinin bitiminden sonra 3. Doz aşı ile aşılanmaları için bir ay süre veriliyor. Bunun nedeni tıbbi verilen zamanla aşının savunmasının azaldığını göstermesidir”

Miçotakis, iş yerlerinde ve toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğun azaltılması amacıyla kamu sektörü ve özel sektörde değişken vardiya uygulamasına gidileceğini söyledi. Tedbirlere uymayanların tespit edilmesi için denetimlerin de artırılacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir