Ukrayna-Rusya krizinin odağı Donetsk harabeye döndü | Video Haber

“İNSANLAR ARTIK SİLAH SESİNE ALIŞTI”

Enkaza dönmüş yollar, kapıdan ibaret evler… Görüntüler, Rusya destekli ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk bölgesinden. 

Ukrayna-Rusya geriliminin had safhada olduğu sınır bölgesinde her an yeni bir çatışma çıkabilir. Ancak ayrılıkçıların yönetimi altında yaşayan siviller, ateşkesin sürekli ihlal edilmesine rağmen evlerini terk etmiyor. Açıklama yapan bir kişi, “İnsanlar artık silah seslerine alıştı, kimse umursamıyor. Önceden havalimanına top mermileri düşerdi, artık öyle bir şey olmuyor” dedi.

“RUSYA SALDIRIRSA NATO DESTEĞİ ŞART”

Donetsk’ten birkaç kilometre uzaktaki Pisky köyünde ise Ukraynalı askerler teyakkuzda bekliyor. Çoğu gençlerden oluşan birlikler, sıfırın altındaki dondurucu soğuğa rağmen nöbet tutuyor. Ukraynalı askerlere göre sınırlarına dayanan 100 bin kişilik Rus ordusunu durdurmanın tek yolu NATO’dan destek almak.

ABD BASININDAN UKRAYNA İDDİASI

Kiev henüz NATO’dan üyelik sözü alamadı. Ancak Wall Street Journal gazetesine konuşan üst düzey yetkililer, Ukrayna’nın Washington’dan daha fazla askeri destek talep ettiğini söyledi. Habere göre Kiev, Biden yönetiminden Afganistan ordusu için ayrılan askeri teçhizatı Ukrayna’ya vermesini talep etti. Bu teçhizatın arasında MI-17 tipi taarruz helikopterleri ve Stinger hava savunma füzeleri de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir