Ukrayna: Bir yılda 461 çocuk hayatını kaybetti

Ukrayna Ombudsmanı Dmitro Lubinets, Rusya-Ukrayna savaşının yıldönümü münasebetiyle açıklama yaptı. Lubinets, savaşın başladığı 24 Şubat 2022’den bu yana ülkede savaş nedeniyle 461 çocuğun ömrünü yitirdiğini söyledi.

‘Savaş başladıktan sonra yurtdışına giden Ukraynalıların kesin sayısını belirlemenin şu anda güç olduğunu’ kaydeden Dmitro Lubinets, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (BMMYK) nazaran, 20 Şubat prestijiyle Avrupa’da 8 milyondan fazla Ukraynalı mültecinin bulunduğunu ve bu şahısların yaklaşık 5 milyonunun Avrupa ülkelerinin çeşitli ulusal müdafaa programlarına kayıtlı olduğunu hatırlattı.

‘KAÇ UKRAYNALI’NIN RUSYA VE BELARUS’TA OLDUĞUNU BİLMİYORUZ’

AA muhabirine konuşan Ukrayna Ombudsmanı Dmitro Lubinets, bugün prestijiyle Ukrayna’nın tam olarak kaç vatandaşının Rusya ve Belarus topraklarında olduğunu, ‘daha da kıymetlisi bu şahısların kaçının oradan istekli olarak ayrıldığını ve kaçının zorla hudut dışı edildiğini’ bilmediklerini de kaydetti.

Lubinets, “BMMYK’nın, Ukrayna’nın hudut kapılarının sayısı hakkındaki bilgilerini dikkate alırsak, 24 Şubat 2022’den itibaren 15 milyondan fazla kişinin Ukrayna’yı terk ettiği belirtilebilir” diye konuştu.

‘SAVAŞ NEDENİYLE 520 BİN UKRAYNALI ÇOCUK YURTDIŞINDA’

Savaş nedeniyle çocukların da ziyan gördüğüne dikkat çeken Lubinets, “Rusya’nın açtığı savaş nedeniyle yurtdışında 520 bin kadar Ukraynalı çocuk bulunuyor” dedi.

Ukrayna Ombudsmanı Dmitro Lubinets’in açıklamasına nazaran, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana 461 çocuk hayatını kaybetti. Lubinets, “Bu sayılar sonuncu değil. Bunu netleştirmek için, süreksiz olarak işgal edilen, kurtarılan (tekrar denetim sağlanan) ve çatışmaların sürdüğü bölgelerde çalışmalar devam ediyor” bilgisini paylaştı.

‘2022 sonu prestijiyle ülkede ebeveynden mahrum kalan 6 bin 447 çocuğun tespit edildiğini, bu çocukların bin 233’ünün ise Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı atak nedeniyle ailesiz kaldığını’ aktaran Lubinets, ebeveynlerini kaybeden 2 bin 826 çocuğun Ukrayna’nın inançlı bölgelerine tahliye edildiğini, 5 bin 325 çocuğun da yurtdışına gönderildiğini aktardı.

‘5,7 MİLYON ÇOCUĞUN EĞİTİMİ KESİNTİYE UĞRADI’

Lubinets, Ukrayna’da yaklaşık 1,5 milyon çocuğun ruh sıhhatinin ‘savaşın dehşetini deneyimlemeleri nedeniyle’ risk altında olduğu ve 5,7 milyon çocuğun eğitiminin kesintiye uğradığı bilgisini de paylaştı.

Savaşın başlamasından bu yana Ukrayna halkının gelir düzeyinin yüzde 30 azaldığına işaret eden Lubinets, “Ülke içinde yerinden edilmiş şahısların mali zorluklarla müsabaka mümkünlüğü daha yüksektir. Şu anda Ukrayna’da kayıtlı 4,8 milyon yerinden edilmiş kişi var” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir