‘TÜİK rakamlarıyla toplu sözleşme masasına oturmam’

Türk Metal Sendikası Genel Lideri Pevrul Kavlak, Bursa 1 No’lu Şube 4’üncü Olağan Genel Kurulu’na katılmak üzere kente geldi. Genel Kurul’a, sendika yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda üye ve personel katıldı. Burada toplanan kalabalığa seslenen Pevrul Kavlak, her vakit personelin yanında olduklarını, olmaya da devam edeceklerini vurguladı. Emekçi sınıfının bedel ödeyen kesim olduğunu lisana getiren Kavlak, “İhracat rekorları kırarak, bütün zorluklara katlanarak, fedakarlığın en büyüğünü yaparak, hatta canımız değerine vefatına çalışarak, bu iktisat için, daha da kıymetlisi, bu ülke için elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz. Fakat pahalı arkadaşlarım, biz ne yaparsak yapalım, bütün krizlerin, savaşların, darboğazların bedelini yeniden biz ödüyoruz” dedi.

Yapılan kontratlarla sendika üyelerinin refah düzeyini artırdıklarını belirten Kavlak, “Biz, nedeni olmadığımız bir sorunun, mağduru olmak istemiyoruz. Lakin maalesef nedeni olmadığımız sıkıntıların daima mağduru oluyoruz. Halbuki biz, bütün bu krizlerin akabinde imzaladığımız mukavelelerde başarılı olduk. Yüzümüzün akıyla çıktık. Bilhassa de son yıllardaki küme toplu kontratlarıyla tarih yazdık. 2017’de yüzyılın mukavelesini imzaladık. Mukaveleye otururken birinci 6 aylık enflasyon yüzde 3,2 idi. Biz yüzde 38,28 talep ettik. Pazarlık sonucu, birinci 6 ay için yüzde 24,63 aldık. Çıtayı o denli bir yere koyduk ki, o denli bir mukavele yaptık ki, dosta düşmana parmak ısırttık. Bize saldırmayı alışkanlık haline getirenler bile sus pus oldular. Tek söz edemediler” tabirlerini kullandı.

‘Rakamlara kimse inanmıyor’

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan dataların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Kavlak, “TÜİK’ten, büyüme sayılarından kelam ettim. TÜİK öbür sayılar da açıklıyor, biliyorsunuz. Mesela, enflasyon sayılarını açıklıyor ve işin değişik yanı, enflasyonu o denli bir harcama paketi üzerinden açıklıyor ki; bu paketin bizimle, yani emekçilerle hiçbir ilgisi yok. Meğer biz diyoruz ki; işçilerin zarurî harcamalarına bakın. Temel tüketim eserlerine, kiraya, ekmeğe, besine, okul masraflarına, ulaşıma bakın. Bakın da görün gerçek enflasyonu. Bakın da görün hayat pahalılığını. Bakın da görün insanların badirelerini. Bunları görün. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz? Bizimle alay mı ediyorsunuz? Bu ülkede, iğneden ipliğe temel besin unsurlarından güce, her şeyin fiyatı üçe hatta dörde katlanmışken, ocak ayından bu güne, yani neredeyse son bir yılda, doğal gaza yüzde 264, elektriğe yüzde 184, akaryakıta yüzde 312 artırım gelmişken. Başta ekmek olmak üzere tüm besin eserlerinin fiyatları artmışken, siz hangi enflasyondan kelam ediyorsunuz? Sizin o sayılarınıza hiç kimse inanmıyor. Biz hiç inanmıyoruz. Vallahi de inanmıyoruz, billahi de inanmıyoruz. Buradan ilan ediyorum. İşte 2023 kontratı geliyor. Ben artık TÜİK sayılarıyla masaya oturmam. O sayılarla pazarlık yapmam” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde yapılan genel heyette Türk Metal Sendikası Bursa 1 No’lu Şube Lideri Mehmet Burhan oldu. Mevcut lider Ali Noyan, bayrağı Mehmet Burhan’a devretti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir