Taliban ekonomik çöküşe çözüm arıyor

Afganistan’da Taliban’ı zorda bırakan ekonomik çöküş derinleşirken, Taliban ile ABD arasında gelecek hafta tekrar görüşmelerin başlayacağı bildirildi. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Taliban ile ABD arasında gelecek hafta Katar’da başlayacak müzakerelerin, Doha anlaşması kapsamında yapılacağını kaydetti.

Müzakerelerde, Afganistan’daki ekonomik krize çözüm arayışları ve dondurulmuş paralarının serbest bırakılması konusunun ele alınacağını ifade eden Mücahid, ayrıca iki tarafın taahhütlerinin yenileneceğini ve endişelerin giderileceğini belirtti.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price görüşmelerle ilgili açıklama yaptı. Prıce, müzakerelerde terörle mücadele, ABD’nin Afganistan’daki çıkarları, ülkedeki Amerikan vatandaşlarının güvenli bir şekilde tahliyesi ile insani yardım konularının masaya yatırılacağının altını çizdi. Taliban’ın ülke yönetimini devralmasının ardından Afganistan’a yönelik uluslararası yardımlar sona ermişti.

Dünya bankası, uluslararası para fonu IMF ve ABD Merkez Bankası da Afganistan’ın uluslararası fonlara erişimini kesmişti.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir