Tacizi ifşa eden Çinli tenisçi kayıp

Tenis dünyasında akıllarda tek bir soru var; Çinli tenisçi Peng Shuai nerede?

Çinli tenisçi Peng Shuai kısa bir süre önce 2013-2018 yılları arasında Çin’in eski başbakan yardımcısı Zhang Gaoli’nin cinsel tacizine uğradığını, cinsel ilişkiye zorlandığını açıklamıştı. Ünlü tenisçiden o günden beri haber alınamıyor.

ÇİN DEVLET MEDYASININ YAYINLADIĞI E-POSTA SAHTE Mİ?

Sosyal medyada tepkilerin artması üzerine Çin devlet medyası bir e-posta yayımladı. O e-postada Çinli tenis yıldızının ağzından cinsel saldırı iddiasının doğru olmadığı dile getiriliyor.

“BU E-POSTA ENDİŞELERİMİ ARTIRDI”

Kadınlar Tenis Birliği Başkanı Steve Simon, o e-postanın Peng tarafından yazıldığından şüphe ettiğini söyledi. Sımon yaptığı yazılı açıklamada, “Çin devlet medyasının Peng Shuai ile ilgili yayımladığı açıklama, onun güvenliği ve nerede olduğuyla ilgili endişelerimi artırıyor. Peng Shua’ın aldığımız e-postayı gerçekten yazdığına ya da ona atfedilenleri kabul ettiğine inanmakta güçlük çekiyorum” ifadelerini kullandı.

Peng’e ulaşmaya çalıştıklarını belirten Simon, “Cinsel saldırı iddiası, tam şeffaflık ve sansür olmaksızın soruşturulmalı. Kadınların sesleri duyulmalı ve saygı görmeli, sansürlenmemeli veya dikte edilmemelidir” dedi.

ÇİNLİ YETKİLİLER: BU DİPLOMATİK BİR MESELE DEĞİL

Çin Hükümet Sözcüsü ise gazetecilerin sorusuna bu yanıtı verdi:

“Cevabım çok basit. Bu diplomatik bir mesele değil ve gündeme getirdiğiniz durumun farkında değilim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir