Susurluk davası hükümlüsü Ziya Bandırmalıoğlu cinayetinde sanıklar olayı anlattı: Kendimi savunmak vurmak zorunda kaldım

İstanbul Kadıköy’de Susurluk davası mahkumu eski özel harekat polisi Ziya Bandırmalıoğlu ve eski polis Şahin Aslan’ın öldürülmesine ait 4’ü tutuklu 8 sanığın yargılanmasına başlandı. Birinci sefer hakim karşına çıkan tutuklu sanık Fuat Çakır, Ziya Bandırmalıoğlu’nun kamuoyunda bilinen eski hükümlü şahıslardan bahsetmesinden ötürü rahatsız olduğunu söylediğini ve bunun üzerine tartışmanın başladığını tabir etti. Fuat Çakır savunmasında, “Bağrışma sesleri duyunca refleks olarak Nur’un bulunduğu tarafa döndüm ve elinde silah olduğunu gördüm. Ziya silahı tam belinden çekmişti. Ben de eline yapıştım, bileğini tuttum. O sırada silah patladı. Namlusunu tutup kıvırmaya çalıştım. Elinden silahı almaya çalışırken yere düştük. Tam o esnada silah iki el daha ateş aldı. Ben bu sırada yaralandım. Namluyu Nur’un üzerine gerçek çevirdim. Bu sırada iki el daha patladı. Bunun üzerine Ziya yere yığıldı” dedi.

Kadıköy’de bulunan ünlü restoranda 20 Aralık 2021 tarihinde silahlı hengame çıktı. Hengamede Susurluk davası mahkumu ve birçok davada ismi geçen eski özel harekat polisi Ziya Bandırmalıoğlu ile eski polis Şahin Aslan hayatını kaybederken, 3 kişi de yaralandı. Olay sonrasında yürütülen soruşturma kapsamında sanıklar birinci kere hakim karşısına çıktı. Anadolu 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Fuat Çakır, Ayhan Çakır, Mehmet Çakır ve Caner Koç SEGBİS sistemi ile bağlandı. Başka sanıklar Mehmet Öksüz, İbrahim Baltacı, Mert Muhammet Beyoğlu ve mağdur tarafı duruşma salonuna geldi. Sanık Engin Abidinoğlu ise firari durumda bulunurken, taraf avukatları salonda hazır bulundu.

“Ben masayı siper alarak Şahin’e gerçek ateş ettim”

Tutuklu sanık Fuat Çakır savunmasında, “Olay günü yemek yerken Caner Koç maktullerden Ziya Bandırmalıoğlu’nu evvelden beri tanıdığını söyleyerek sohbet esnasında ismi geçince telefon ile aradı. Olay öncesinde maktulleri tanımam. Masaya geldikten sonra Nur’un agresif konuşmaları oldu. Kimi kamuoyunda ismi geçen eski hükümlü şahısları tanıdıklarını söyledi. Kendisinin de eski özel harekat polisi olduğunu söyledi. Ben Nur’un bu konuşmalarından rahatsız oldum. Çeşitli isimler yattığı cezaevlerinden bahsederek konuşması nedeni ile rahatsız olunca kendisini uyardım ve benim masamda bu isimlerden bahsetme dedim. Masadakiler ortamı yumuşatmaya çalıştılar. Ben Nur’u uyardıktan sonra ayağa kalktı. Ben gidiyor sandım ve oralı olmadım. Bağrışma sesleri duyunca refleks olarak Nur’un bulunduğu tarafa döndüm ve elinde silah olduğunu gördüm. Ziya silahı tam belinden çekmişti. Ben de eline yapıştım, bileğini tuttum. O sırada silah patladı. Namlusunu tutup kıvırmaya çalıştım. Elinden silahı almaya çalışırken yere düştük. Tam o esnada silah iki el daha ateş aldı. Ben bu sırada yaralandım. Namluyu Nur’un üzerine gerçek çevirdim. Bu sırada iki el daha patladı. Bunun üzerine Ziya yere yığıldı. Ben de silahı elinden aldım. Gerimi döndüğümde Şahin’in çift tabanca ile ateş ettiğini gördüm. Herkes yerde idi. Ben masayı siper alarak Şahin’e hakikat ateş ettim. Kendimi savunmak için Şahin’i vurmak zorunda kaldım. Kaçma bahtımız yoktu esasen yaralanmıştık. Ben kendilerini tanımam ancak hasımlarımızdan birisi bunları özel olarak yollamış olabilir. Üzerimi atılı suçlamayı kabul etmiyorum” sözlerini kullandı.

“Ziya’nın silah çektiğini görünce ‘dur yapma’ dedim”

Tutuklu sanık Ayhan Çakır savunmasında, “Fuat Çakır benim abim olur. Kendisi ile yemek yemek için buluştuk. Buluştuğumuz restoranda ayrıyeten onun konukları de vardı. Bu konukların ortasında maktuller Ziya Bandırmalıoğlu ve Şahin Arslan da vardı. Bu şahıslar Caner Koç’un konuğu olarak sonradan geldiler. Ben olaydan evvel kendilerini tanımıyordum. Masada yemek yiyip konuşurken muhtemelen Ziya Bandırmalıoğlu’nun başı hoştu ve bir anda gaza gelip silah çekti. Nur’un silah çektiğini görünce ‘dur yapma’ dedim. Bu sırada abim Fuat Çakır, Nur’un eline atılım yaptı ve boğuşurken silah birkaç kere patladı. Nur’un ateş etmesi üzerine ben ve ağabeyimde yaralandık. Bunun üzerine ben de üzerimdeki silahı çekerek ateş ettim. Bu sırada gerimden Şahin Arslan’ın iki silahla bana ateş ettiğini fark ettim. Gerimi döndüğümde Şahin’in silahından çıkan 3 kurşunla yaralandım. Dönüp kendimi savunmak için Şahin’e yanlışsız ateş ettim. En fazla bir ya da iki el ateş etmişimdir. Fuat ve Ziya boğuştuktan sonra yere düşerken Fuat Nur’un silahını alıp Şahin’e hakikat ateş etti. Mehmet Çakır’da bizim vurulduğumuzu görünce bizi ve kendisini korumak için ateş etmiştir. Kabahat örgütüne üye olma suçlamasını kabul etmem. Ben ticaret ile uğraşan bir esnafım. Suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

“Masada derin devletten bahsettiler”

Tutuklu sanık Mehmet Çakır, “Ben olay öncesinde Ziya ve Şahin’i tanımıyordum. Bir orta dışarı çıktım. Geldiğimde masadalardı. Masada derin devletten, çeşitli hata örgütü önderleri olduğu söylenen bireylerin isimlerinde bahsettiler. Bunlar ile yakın olduklarını söylediler. Bir orta mevzuyu yata getirdiler. Biz bu yatı alırız üzere şeyler söylediler. Fakat yatın kime ilişkin olduğunu ve ne olduğunu bilmiyorum. Daha sonra bu konuşmalar üzerine Fuat Çakır rahatsız olarak kendisini uyardı. Çeteciler ile işimiz olmaz üzere şeyler söyledi. Esasen Ziya ve Şahin alkollülerdi. Daha sonra Ziya ‘anlarsınız, anlarsınız fakat iş işten geçmiş olur’ üzere şeyler söyleyerek masadan kalktı. Bu sırada belindeki silahı çekip sol tarafta oturan Fuat Çakır’ın başına gerçek yönlendirirken bir anda Ayhan Çakır’ın bağırması üzerine Fuat Çakır dönerek Nur’un eline vurup silahı aşağı gerçek yönlendirdi. Bu sırada silah birinci ateşi aldı. Bu çıkan mermi ile Ayhan Çakır yaralandı. Ben ve Mehmet Öksüz dur yapma diye bağırdık. Fuat ile Ziya boğuşurken Ziya tekrar tetiğe bastı ve masanın üzerinden 3-4 el ateş etmiş oldu. Ziya birinci tetiğe bastığı anda Şahin’de belindeki silahı çıkartıp ateş etmeye başladı. Ayhan’a Fuat’a ve bana gerçek ateş etti. Ben de bunun üzerine kendimi savunmak için karşı tarafa ateş ettim. Fakat öldürme kastım yoktu. Biz kendimizi savunduk. Biz aileyiz, akrabayız, hata örgütü suçlamasını kabul etmem” dedi.

Duruşmada dinlenen şahit Alper K., “Fuat ile ticari ilgilerim var bu yüzden restorana yemek yemeğe gitmiştim. Bir tekne konusu hakkında konuştular. Daha sonra Fuat bu bahsin benimle ne ilgili var dedi. Ziya da bunun üzerine ‘Biz artık bu işin içindeyiz’ dedi. Fuat da ‘ben ne yapayım beni ilgilendirmez’ dedi. Alkolün de tesiriyle iki taraf da gerilmeye başladı. Fuat olayın başlamasından çabucak evvel ‘çıkın gidin’ dedi. Bunun üzerine Ziya belinden silahı çekti. Fuat da Nur’un elinden tuttu. Biz ‘yapma’ diye bağırdık. Ben silahın çekildiğini görünce çabucak oradan uzaklaştım. Devamında ne oldu hiç birini görmedim” diye konuştu.

1 kişi tahliye edildi, 3 kişinin isimli denetimi kaldırıldı

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Caner Koç’un tahliyesine karar verdi. Ayrıyeten heyet İbrahim Baltacı, Mehmet Öksüz ve Mert Muhammet Beyoğlu’nun isimli denetimini kaldırdı. Mahkeme, firari durumda olan Engin Abidinoğlu’nun hakkında çıkartılan yakalama buyruğunun infaz edilmesinin beklenmesi ve Fuat Çakır, Ayhan Çakır ve Mehmet Çakır’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ziya Bandırmalıoğlu ve Şahin Aslan’ın vefatına ait, şüpheliler Fuat Çakır, Ayhan Çakır, Mehmet Çakır ve Engin Abdioğlu hakkında “kasten öldürme” kabahatinden farklı başka ikişer sefer müebbet mahpus cezasına çarptırılması istendi. İddianamede, kuşkulu Fuat Çakır’ın “suç işlemek emeliyle silahlı örgüt kurma” ve “ruhsatsız silah taşıma” kabahatlerinden toplamda 15 yıla kadar mahpusu, başka şüphelilerin “suç işlemek maksadıyla kurulan örgüte üye olma ve yardım etme” cürmünden değişen oranlarda mahpus cezası ile cezalandırılması talep edildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir