Suriyelilerin geri dönüşü hız kazandı | CNN TÜRK Afrin’de

AFRİN TERÖRDEN ARINDIRILDI, GÖNÜLLÜ DÖNÜŞLER BAŞLADI

Türk Silahlı Kuvvetleri birbiri ardına düzenlediği dört başarılı operasyonla Suriye’nin birçok bölgesini terörden temizledi. Terörün hakim olduğu bölgelerde yeniden barış ortamı sağlanınca Suriyeliler gönüllü olarak evlerine dönmeye başladı.

“TÜRK KARDEŞLERİMİZ GELDİĞİNDEN BU YANA GÜVENDEYİZ”

Cemal Şeyh Hüseyin rejim bombardımanında elinden yaralanmış, tedavisi ise Türkiye’de yapılmış. Cemal de bölgelerin temizlenmesinin ardından ülkesine dönenlerden sadece biri. Bölgedeki durumu sorduğumuz Cemal, “Hayat şimdi gerçekten daha iyi. Özellikle Türk kardeşlerimiz bölgeye girdikten sonra bölgemiz daha iyi hale geldi, güvenli oldu. Bölgede hiçbir sorun kalmadı. Allah’a ve Türk kardeşlerimizin gayretlerine hamdolsun. Türkiye’de kimsem yoktu. Ailem, annem, babam hepsi burada olduğu için ve burada hayat normale döndüğü için Suriye’ye geri döndüm. Bölgenin hali iyi Allah’a şükür. Türk devletinin öncülüğünde durum düzeliyor ve iyileşiyor” dedi.

61aa175ac8c3730fb049deaf.png

Afrin merkezde de geri dönüş hareketi hız kazandı. Terör sorunu nedeniyle güvenli bölgelere göç etmek zorunda kalan Afrinliler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başarılı operasyonlarından sonra ilçeye dönmeye başladı. Öyle ki ilçe nüfusu şimdilerde 600 bini aşmış durumda.

1 MİLYONU AŞKIN SURİYELİ EVİNE GERİ DÖNDÜ

Milli Savunma Bakanlığı’nın son verilerine göre 471 bini İdlib’e olmak üzere 1 milyonu aşkın Suriyeli gönüllü olarak evlerine döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir