Skandal patladı! Mossad’ın eski şefi yasak aşkına çözülmüş!

Skandal patladı! Mossad'ın eski şefi yasak aşkına çözülmüş!

İsrail’deki ‘Channel 13’’ televizyon kanalının ‘HaMakor’ adlı haber programında gündeme getirilen araştırmaya göre, Cohen bir uçuş görevlisiyle aşk yaşarken, gizli servisteki gelişmeler de içinde olmak üzere bazı devlet sırlarını aşık olduğu bu kadın ve kocasıyla paylaştı.

Cohen’in söz konusu kadınla 2018 yılında gizli aşk yaşamaya başladığı aktarılan programda, gizli servisinin tün dünyadaki operasyonları ve yaptığı yurt dışı ziyaretleriyle ilgili bilgileri sevgilisi ve sevgilisinin kocasıyla paylaştığı ileri sürüldü.

İsrail kamuoyunun yakından tanıdığı Guy Shiker’in görüşlerine yer verilen haber araştırmada, Mossad eski şefinin, gizli servisi nasıl yönettiği konusunda da “boşboğazlık” ederek ayrıntılı bilgiler verdiği aktarıldı.

Evli olan Cohen ise hakkında yöneltilen iddiaları reddederek, hiç bir gizli bilgiyi teşkilat dışındaki kişilerle paylaşmadığını söyledi.

Haziran ayında da yine aynı kanal, Cohen’in bir uçuş görevlisine gizli bilgileri verdiği suçlamasıyla ilgili savcılık tarafından hakkında soruşturma açılmasının istendiği bildirilmişti.

Bu yayından önce Cohen’in verdiği bir mülakatta, İran’ın yer altındaki nükleer santralindeki patlananın Mossod’ın eylemi olduğunu ima etmesi, Tahran’daki nükleer arşivin çalınmasında İsrail gizli servisinin parmağının olduğunu söylemesi, ve yine bir suikaste kurban giden İran nükleer bilim adamı Mohsen Fakhrizadeh’i gizli servisin sürekli izlediğini söylemesi hakkında sert eleştiriler yöneltilmesine neden olmuştu.

İsrail’de polis, Cohen’in yasa dışı bir şekilde 20 bin dolar değerinde hediye aldığı yolundaki bir iddiayla ilgili daha önce soruşturma başlatımıştı. Cohen’in ayrıca kendi bulunduğu mevkinin olanaklarını kullanarak kızına usulsüz bir şekilde iş bulduğu suçlaması yöneltilmişti.

Cohen’in Mossad’daki görevi haziran ayında sona ermiş onun yerine David Barnea getirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir