Şimdi de Rodos Adası’nda tatbikat

YUNANİSTAN İHLALE DEVAM EDİYOR

Yunanistan antlaşmalara göre silahsızlandırması gereken Adalar bölgesinde, antlaşmalara aykırı davranmaya devam ediyor. Bu kez, 12 Adalar bölgesinde Rodos Adası’nda savaş uçağı, helikopter ve tankların katılımı ile Kolossos adlı yeni bir askeri tatbikat düzenlendi. Tatbikatın çarşamba günü yapılan son aşamasını, Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros da izledi. Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; tatbikatta “savunma ve karşı taaruz” ve “hava köprüsü oluşturulmasının önlenmesi” gibi senaryolar uygulandı.

ABD’NİN SEVKİYATI SÜRÜYOR

Diğer yandan, ABD’nin Rusya’ın Balkanlar ve Doğu Avrupa’daki etkinliğini sınırlandırmak amacıyla, 2014’den bu yana gerçekleştirdiği “Atlanlik Çözümü” harekatı çerçevesinde, hafta sonunda Dedeağaç Limanı’nda başlayan tank, helikopter, zırhlı araç ve personel sevkiyatı devam ediyor. ABD, “Atlantik Çözümü” harekatı planlaması kapsamında her 9 ayda bir, Balkanlar ve Doğu Avrupa’daki asker ve silahlarında rotasyon yapıyor. Gerek bu ülkelere gidecek, gerekse ABD’ye dönecek silah ve personelin nakli, son yıllarda Dedeağaç Limanı’ndan gerçekleştiriliyor.

TANKLAR ATİNA’YA GELDİ

ABD’nin ihtiyaç fazlası savunma malzemesi programı (EDA) kapsamında, Yunanistan’a vermeyi kararlaştırdığı, 1.200 adet Guardian tipi zırhlı araçların Almanya’dan getirilen 44 araçlık ilk partisi teslim edildi. Yunanistan, çoğu kullanılmış olan bu tanklar için ABD’ye 102 milyon dolar ödeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir