Saakaşvili açlık grevini sonlandırdı

Gürcistan’ın eski cumhurbaşkanı Saakaşvili, 19 Kasım’da yoğun bakıma alınmasının ardından askeri hastaneye nakledildi. Burada açlık grevini sonlandırdığını duyurdu. Saakaşvili, daha öncesinde hapishane hastanesine olaylı bir şekilde gitmişti. Yerlerde sürüklenmiş, kötü muameleye maruz kalmıştı. Eski Cumhurbaşkanı 50 gündür açlık grevini sürdürüyordu.

Yeni teklifse Gürcistan’ın Adalet Bakanı’ndan geldi. Saakaşvili’yi Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri hastaneye transfer etmek istediler. O da bu teklifi reddetmedi.

Saakaşvili’nin halka hitap ettiği mektubu avukatı okudu. Mektupta, “Yaptığım otoyolda, inşa ettiğim Gori hastanesine gitmeyi ve oraya varır varmaz açlık grevini bitirmeyi kabul ettim” dedi. Yasadışı tutukluluğuna katlanmayacağının bir kez daha belirtti. Eski Cumhurbaşkanı’nın durumunun iyi olduğu ve ölüm tehlikesi bulunmadığı açıklandı.

Saakaşvili 1 Ekim’de açlık grevine başlamıştı. Eski Cumhurbaşkanı, 2013 yılında Gürcistan’dan ayrılarak Ukrayna’ya gitmişti. Görevi suiistimal ettiği gerekçesiyle 6 yıl hapis cezası almış, vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Ülkeye geri dönmesiyse tutuklanmasına neden olmuştu.

Bir yandan da ülkedeki eylemler hala devam ediyor. Halk bir kez daha Tiflis’te sokaklara dökülerek, eski cumhurbaşkanının hapisten çıkarılmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir