Rusya’dan uydusavar füze denemesi

Rusya, uzayda uydusavar füze denemesi yapmış, Amerika Birleşik Devletleri o testin kalıntılarının Uluslararası Uzay İstasyonu’na zarar verdiği gerekçesiyle tepki göstermişti. Rusya’nın denemesinin perde arkası belli oldu.

Rusya, Amerika Birleşik Devletleri’nin 11 yıldan bu yana dünya yörüngesine altı defa gönderdiği insansız uzay aracı X-37B mekiğini askeri hedef sayıyor. Rus askeri kaynakları, Moskova’nın bu denemeyi söz konusu mekiğe karşı yaptığını açıkladı.

“DENEME, ABD’NİN UZAY MEKİĞİ X-37B’YE KARŞI YAPILDI”

Rusya’nın resmi haber ajansı RIA’ya konuşan kaynaklar, “Uzay savunması için geliştirdiğimiz S-550 uydusavar sisteminin Amerika’nın askeri amaçla kullandığı X-37B mekiğini vurma kabiliyetine sahip olduğu kanıtlanmıştır” ifadelerini kullandı.

“SADECE OLASI DÜŞMAN UYDULARINI HEDEF ALACAK”

Açıklamada ayrıca uydusavar füze için “Sadece olası düşman uydularını hedef alacak bu yeni sistem, dünya yörüngesinde 250-750 kilometre menzildeki hedefleri vurabilecek. S-550 aslında S-500 sisteminin benzeri. Sadece çok daha güçlü bir radara sahip” yorumu yapıldı.

Rusya, kasım ayı başlarında yerden uzaya ateşlediği füzeyle sovyetler döneminden beri dünya yörüngesinde bulunan kendi eski uydusunu imha etmişti. X-37B misali vurulan uydunun kalıntıları, yörüngedeki uluslararası uzay istasyonu personeline tehdit oluşturmuştu. ABD tarafından ilk kez 22 Nisan 2010 tarihinde dünya yörüngesine gönderilen insansız mekik, son seferine 17 Mayıs 2020 tarihinde çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir