“Rusya kışın Ukrayna’ya girebilir”

ABD İSTİHBARATINDAN MÜTEFFİKLERE SAVAŞ UYARISI

“Havalar soğudukça Rus istilası riski artıyor.” Amerikan istihbaratı Ukrayna hakkında bu istihbaratı paylaştı. Avrupalı müttefiklerini savaş ihtimaline karşı uyardı.

“RUSYA KIŞ AYLARINDA 100 BİN ASKER İLE GİREBİLİR”

Washington, son günlerde Rusya tarafından olası bir istilanın önüne geçmek için diplomasi trafiğini artırmış durumunda. Amerikalı yetkililer NATO ve AB müttefiklerine gerekli önlemlerin alınması ve Rusya üzerindeki baskının artırılması için çağrı yapıyor. Ancak kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerin bir kısmı Amerikan basınına sızdı. Çıkan haberlere göre Amerikan istihbaratı, Rusya’nın Ukrayna’ya ilhak ettiği Kırım ve müttefiki Belarus üzerinden girerek ülkenin büyük bir bölümünü işgal etmeyi planladığını düşünüyor. Amerikan istihbaratı, işgal için yaklaşık 100 Rus tabur taktik grubunun Ukrayna sınırına sevk edileceğini öngörüyor. Bu durumda Rusya’nın sınırdaki gücü 100 bin askeri aşmış olacak.

Amerikan basınına konuşan yetkililer, Moskova’nın üstü örtülü bir şekilde on binlerce rezervi göreve çağırdığını da öne sürdü. Ancak bu konuda Moskova’nın resmi bir açıklama ya da çağrısı yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir