NYT: Suriye uyuşturucu devleti oldu

Savaşın 10 yılı geride bıraktığı Suriye, Beşar Esad rejimi yasa dışı uyuşturucu üretip satarak ülkeyi bir “narko-devlete” dönüştürdü. İddia Amerikan New York Times gazetesinden.

Gazetede yayınlanan makalede, ülkenin başlıca üretiminin Suudi Arabistan ve başka Arap ülkelerinde yaygın olarak kullanılan uyarıcı hap olduğu vurgulandı. Faaliyetlerin kaçakçılık ağı üzerinden yürütüldüğü kaydedildi.

Habere göre üretim ve dağıtımın önemli bölümünü Suriye’deki rejimin en güçlü figürlerinden olan Beşar Esad’ın küçük kardeşi Mahir Esad komuta ediyor. Faaliyetler Suriye Silahlı Kuvvetleri 4. Zırhlı Tümeni tarafından gerçekleştiriliyor.

Endüstrinin başlıca diğer figürleri arasında rejime ve Hizbullah’a yakın iş adamlarının ve soyadları sayesinde tüm yasa dışı faaliyetleri gerçekleştirebilen Esad’ın akrabaları bulunuyor.

Suriye’de siyaset ve iş dünyası figürlerinin Amerikan ekonomik yaptırımlarını aşarak nakit paraya ulaşmak amacıyla uyuşturucu ticaretine girdiği aktarılan makalede, ülkede uyuşturucu ticaretinin yasal ihracatı geride bıraktığına işaret edildi. Makalede, son yıllarda el geçirilen milyonlarca hapın büyük bölümünün Suriye kaynaklı olduğu ifade edildi.

Eski Amerikan Başkanı Donald Trump döneminde Suriye Özel Temsilcisi olan Joel Rayburn de “Uyuşturucuyu rejim ihraç ediyor. Uyuşturucu kartellerini görmezden geliyor değiller. Rejimin kendisi uyuşturucu karteli” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir