NYT: ABD, Suriye’de sivilleri vurdu

18 Mart 2019… Amerikan Ordusu, Suriye’de DEAŞ’a karşı savaştığı sırada, terör örgütünün son toprak parçası Irak sınırındaki Bağhuz’da hava saldırısı düzenledi. O saldırıda 70’ten fazla sivili öldüğü ortaya çıktı.

Habere göre, Amerikan insansız hava araçlarıyla yeri tespit edilen sivil grubun üzerine daha sonra F-15E tipi savaş uçaklarıyla 3 ayrı saldırıda 2 tondan fazla bomba bırakıldı. Üstelik bölgede sivillerin olduğu dronelarla görülüyordu.

Saldırının ayrıntılarının aylar süren gizli belge ve raporların incelenmesi, ismi gizli tutulan ilgili personel ve yetkililerle doğrudan yapılan görüşmeler sonucunda bir araya getirildi.

Amerikan Merkez Komutanlığı CentCom sözcüsü yüzbaşı Bill Urban, saldırı sırasında alanda sivil bulunmadığından emin olduklarını ifade etti.

Açıklamada, ismi verilmeyen ABD müttefiki bir ülkenin çektiği yüksek çözünürlüklü drone görüntülerine saldırının ardından ulaştıkları ve o görüntülerden yola çıkarak ölenlerden 16’sının DEAŞ militanı, 4’ünün sivil olduğu sonucuna vardıkları belirtildi.

“Ancak geri kalan 60 ölünün durumunun belirlenemediği” bilgisine de yer verildi.

O dönemde Baghuz, terör örgütü Deaş’ın Suriye’de elinde tuttuğu son yerdi ve Baghuz’u kaybederek Suriye’de kontrol ettiği bölge kalmamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir