New York Times ifşa etti; ABD’nin Suriye’de gizli birimi çıktı!

New York Times ifşa etti; ABD’nin Suriye’de gizli birimi çıktı!

ABD merkezli “New York Times” (NYT) gazetesinin, ABD Özel Kuvvetleri’ne bağlı “Talon Anvil” adlı gizli birimle ilgili yaptığı haber büyük ses getirdi. NYT’nin muvazzaf ve eski askerlerin yanı sıra istihbarat çalışanlarına dayandırdığı haberine göre, Amerikan Özel Kuvvetleri’ne bağlı gizli birim, 2014-2019 döneminde Suriye’de görev yaptı. Gazete, “resmen var olmayan” bu birimde çalışan Amerikan askerlerinin aldığı kararların, çok sayıda sivilin ölmesine yol açtığını iddia etti.

‘ŞORT VE TERLİKLE’

Independent Türkçe’nin NYT’den aktardığına göre, sahadaki müttefiklerden, elektronik haberleşmelerden ve insansız hava araçlarından gelen bilgiler üzerine harekete geçen birim, hava araçlarıyla Suriye’de on binlerce bomba ve füze atılmasını sağladı.

ABD’nin sahadaki Arap ve Kürt müttefiklerinden gelen, pek de güvenilir olmayan istihbarat raporları da ölümcül saldırılara temel oluşturdu.

Bazen 20’den de az askerin görev yaptığı birimin temsilcileri, gizli odalardaki ekranlardan “şort ve terliklerle” ABD ordusunun atışlarını koordine ediyordu. DAEŞ üyelerine 112 bin bomba ve füzenin fırlatılmasında parmağı olan birim, komuta merkezlerini, araç konvoylarını, bomba yüklü araçları ve terör gruplarını hedef aldı.

Kaynaklar, istenmeyen can kayıplarına engel olacak pek çok kuralı “savaşın hızına yetişmek için” ihlal eden Talon Anvil’in sayısız sivilin ölüm fermanını hazırladığını öne sürüyor. Birim üyelerinin bir süre sonra hissizleşerek yeterli kanıtlar olmadan ölüm emri vermeye başladığı iddia ediliyor.

PİLOTLAR REDDETTİ!

Talon Anvil’in arkasında olduğu olaylar arasında Rakka’dan kaçan sivillerin vurulması ve Menbiç’te silahsız kişilerin vurulması gibi olaylar sayılıyor. NYT’ye konuşan eski bir askeri istihbarat çalışanı, “Onlar çok etkiliydi ve görevlerini iyi şekilde yerine getiriyorlardı. Ancak aynı zamanda da birçok başarısız saldırı düzenlediler” dedi.

Çoğu kararın düşük rütbeli personel tarafından alındığı, hatta bazen pilotların, yoğun nüfuslu bölgelerde bulunan şüpheli hedefleri vurma emri verildiği için hava saldırısını düzenlemeyi reddettiği ifade ediliyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph L. Votel de sahadaki elemanlarının kısıtlı olduğunu ve bu yüzden sivil ölümleri konusunda yeterince bilgi alamadıklarını itiraf etti. “Her zaman bu meseleyi ciddiye aldığımıza ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığımıza inanıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir