Mısır’da bulunmuştu… 30 bin yaşındaki insanın yüzü canlandırıldı

Bilim insanları, 30 bin yıl evvel şimdiki Mısır bölgesinde yaşamış bir erkeğin yüzünü canlandırdı.

Homo sapiens kalıntılarının en eski örneği

Mısır’ın Nil Vadisi’ndeki ‘Nazlet Khater 2’ isimli arkeolojik alanda 1980 yılında bulunan iskelet kalıntıları üzerinde yapılan antropolojik tahliller, kalıntıların 17-29 yaşları ortasında bir erkeğe ilişkin olduğunu ortaya koydu.

Kalıntıların sahibinin yaklaşık 160 santimetre uzunluklarında ve Afrika kökenli olduğu anlaşıldı.

Yüz canlandırması oluşturuldu

Mısır’da bulunan Homo sapiens kalıntılarının en eski örneği ve dünyadaki en eskilerden biri olma özelliği taşıyan iskeletin kalıntılarını inceleyen araştırmacılar, topladıkları dijital manzaraları kullanarak yüz canlandırması oluşturdu.

“Kafatası epey yeterli durumdaydı”

Gazete Duvar’ın Arkeofili’den aktardığına nazaran, çalışmanın birinci muharriri Moacir Elias Santos, “İskelette, kaburgaların, ellerin, sağ kaval kemiğinin orta-alt kısmı [bacak kemiği], sol kaval kemiğinin alt kısmı ve ayaklar üzere kimi kayıplar olmasına karşın, kemiklerin birden fazla korunmuş. Lakin yüz canlandırması için ana yapı olan kafatası hayli uygun durumdaydı” tabirlerini kullandı.

Araştırmacılar, bu eski beşere bir göz atmanın, arkeologların insanların vakit içinde nasıl evrimleştiğini daha güzel anlamalarına yardımcı olabileceğini umuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir