Milyarder Elizabeth Holmes’e 11 yıl hapis

Bir vakitler Silikon Vadisi’nin “dahi çocuğu” olarak görülen Elizabeth Holmes, mahpus cezasını yerine getirmeye 27 Nisan 2023 tarihinde başlayacak. Artık 38 yaşında ve ikinci çocuğuna gebe olan Holmes, tahliyesinin akabinde üç yıl boyunca nezaret altında tutulacak.

Hapis cezasının sebebi

2015 yılında Wall Street Journal‘da yayınlanan bir haber, Theranos’un kan testi teknolojisinin yanlışsız sonuçlar üretmediğini ve binlerce bireye yanılgılı raporlar verdiğini ortaya çıkardı. Holmes 2018 yılında Theranos CEO’luğundan istifa etti ve Ocak 2022’de dolandırıcılıkla ilgili dört hatadan karar giydi.

NBC’den Scott Budman‘ın mahkeme salonundan bildirdiğine nazaran Holmes’un yatırımcılara geri ödemesi gereken ölçü daha sonraki bir tarihte belirlenecek.

ABD Bölge Yargıcı Edward Davila cezasını duyurmadan evvel hıçkırarak ağlayan Holmes direkt yargıca hitap ederek, “Geriye dönüp baktığımda, bahtım olsaydı farklı yapacağım o kadar çok şey var ki. Bedenimin her hücresiyle kusurlarımdan pişmanlık duyuyorum” dedi.

Elizabeth Holmes’un net bedeli ne?

Holmes 30 yaşındayken Forbes onu 4,5 milyar dolarlık net bedeliyle dünyanın en genç kendi kendini yetiştirmiş bayan milyarderi ilan etti. Fakat yayın organı, Holmes hakkındaki çeşitli savların gün ışığına çıktığı 2016 yılında bu ölçüsü tekrar kıymetlendirdi.

O periyotta uzmanlar, 800 milyon doların daha gerçekçi bir ölçü olduğuna karar verse de Theranos’un paylarının yalnızca yarısına sahip olduğu ve geri ödemesi gereken çok sayıda yatırımcı olduğu için, yayın organı sözkonusu girişimcinin net pahasını sıfır olarak belirledi.

Business Insider‘ın haberine nazaran Holmes 2019 yılında, San Diego’da üç otel işleten ve 1953 yılında büyükannesi ve büyükbabası tarafından kurulan Evans Hotel Group’un varisi William “Billy” Evans ile evlendi.

Evans’ın ya da ailesinin servetinin tam olarak ne kadar olduğu bilinmiyor fakat CNBC, Holmes’un duruşması sırasında çiftin Kaliforniya Woodside’da 135 milyon dolar bedelinde 74 dönümlük bir toprakta yaşadığını öğrendi.

Kapak fotoğrafı: HBO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir