MHP’li Feti Yıldız’dan muhalefete anayasa değişikliği teklifiyle ilgili “samimiyet” çağrısı

MHP Genel Lider Yardımcısı Feti Yıldız, anayasa değişikliği teklifiyle ilgili muhalefeti “samimiyete” davet ederek “Muhalefet samimiyse Genel Kurul’daki çalışmalara, oylamaya, komitedeki çalışmalara iştirak eder ve itirazları neyse lisana getirir” dedi.

Yıldız, AA muhabirine, TBMM Anayasa Kurulu’nda bugün görüşülmeye başlanacak başörtüsü ve ailenin korunmasıyla ilgili anayasa değişiklik teklifine ait değerlendirmelerde bulundu. AKP’nin 2012’de kararnameyle bu sıkıntıyı büsbütün çözdüğüne dikkati çeken Yıldız, seçim devrine yaklaşırken bahsin tekrar gündeme geldiğine işaret etti. Yıldız, “Bir baktık ‘barışma, vedalaşma, helalleşme’ ismi altında Kılıçdaroğlu, Müslüman Anadolu beşerinin inancını kazanmak için kanun teklifi verdi. Sayın Cumhurbaşkanı da ‘Bu hususta samimiyseniz gelin bunu anayasa kararı haline getirelim.’ dedi ve bir kanun teklifi verdik” dedi.

TIKLAYIN – CHP de üzerinde çalışarak düzenlemeler yaptı; işte GÜZEL Parti’nin başörtüsü teklifi

İyi Parti’ye: “‘Kendi metnimizle geleceğiz’ derken bütün teamülleri yıkıyorlar”

AKP ve MHP’li 335 milletvekilinin ortak imzasıyla verilen teklifi birinci olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve TBMM Lideri Mustafa Şentop‘un imzaladığını anımsatan Yıldız, teklifin bugün Anayasa Kurulu’nda görüşüleceğini belirtti. Yıldız, şunları söyledi:

“Bildiğim kadarıyla CHP, HDP komiteye katılmıyor. YETERLİ Parti’nin katılacağını duyduk ancak onlar da ‘Kendi metnimizle geliyoruz.’ diyor. İzah edilecek bir tarafı yok. ‘Kendi metnimizle geleceğiz.’ derken bütün teamülleri yıkıyorlar. O denli bir kişinin teklifiyle olmaz ki, 200 imza muhtaçlığı var en azından. Bu türlü bir sayıları yok. Kaldı ki yalnızca başörtüsü değil bu, bir de ailenin birliği ve korunmasıyla ilgili 41. husus var.

İnsanımızın dini hislerini istismar edip bunu tahvil etmek için…’İşte kanun teklifi, gelin bunu temelden, temelden çözelim.’ dediğimizde kıvırdılar. Türk milletinin feraseti yüksek. Türk milletinin başında 28 Şubat; FETÖ-NATO-CHP üçlüsünün tezgâhıdır. Ne yaparlarsa yapsınlar bundan kurtuluşları yok.”

“Meselenin muhalefet samimiyse Meclis’te hallolacağını düşünüyorum”

Yıldız, anayasa değişikliklerinde oyların zımnî olduğunu, bunu referanduma götürmek için 360 ile 400 ortası bir oya muhtaçlık bulunduğunu anlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “400’ün üzerine referanduma götürmeyeceğiz” sözünü anımsatan Yıldız, şöyle devam etti:

“Meselenin muhalefet samimiyse Meclis’te hallolacağını düşünüyorum. Başörtüsü ve ailenin korunması konusunda muhalefet samimiyse Genel Kurul’daki çalışmalara, oylamaya, kuruldaki çalışmalara iştirak eder ve itirazları neyse lisana getirir. Ancak ‘Biz AK Parti ve MHP’nin hazırladığı, Meclise sunduğu anayasa değişikliği teklifi değil de kendi teklifimizle geliriz.’ demeleri de bizim tarafımızdan dinlenemez. Çok nezaketsiz bir şeydir esasen. Muhalefet katılırsa Meclisten geçeceğini umuyorum. Yoksa muhalefetin söylediklerinde samimi olmadığı bir defa daha görülür. Çok berbat bir yere savrulmuş olurlar. Aslında inandırıcılıkları yok, tamamıyla kaybederler.”

Din ve vicdan özgürlüğü

Din ve vicdan özgürlüğünün Anayasa’nın 24. hususunda teminat altına alınmış bir insan hakkı olduğunu vurgulayan Yıldız, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Din ve vicdan özgürlüğü bireylere diledikleri inancı benimsemek, bu inancın gereklerini yerine getirmek, muhakkak bir dini benimsemeye zorlamamak imkanlarını tanımaktadır. Kimse inancından ötürü kınanamaz. Laiklik inanç özgürlüğünün garantisidir. Her türlü sapkınlığı, farklı cinsel yönelimleri, farklı tercihlere hürmet gösterilmesini insan onuruna hürmet ile muadil görenlerin milletimizin mahremiyetini, ailesini, cinsiyetini ve jenerasyonlarını bozmaya gücü yetmeyecektir.”

Başörtüsüyle ilgili süreç

Yıldız, 28 Şubat sürecine değinerek bunun toplumda yarattığı travmanın çeşitli formlarda 2012’ye kadar devam ettiğini, yasakçı uygulamaların bilhassa muhafazakar kesim üzerinde derin izler bıraktığını tabir etti.

Türkiye’de “başörtüsünün kullanılmaması” ya da “başörtüsü yasağı” ismi altında bir kanun bulunmadığına işaret eden Yıldız, başörtüsüyle ilgili yaşanan süreçleri lisana getirdi.

Yıldız, şöyle devam etti:

“1978 yılı CHP’nin iktidar olduğu yıllardan biridir. Meşhur Güneş Motel rezaletiyle 11 Adalet Parti milletvekilinin, bakan yapılmak karşılığında partilerinden istifası sağlanmış ve bunlardan 10’una bakanlık verilmiştir. CHP hükümetinin Çalışma Bakanlığı ilk defa resmi olarak bayan memurların başörtüsü ile işe gelmelerini yasaklanmıştır. 8 Aralık 1978’deki genelge ile birinci kere kamu da çalışan bütün bayan memurların başörtüsüyle işe gelmeleri yasaklanmıştır.

Bu genelge ile ayrıyeten erkeklerin sakal, uzun saç, kravatsız işe gelmesi de yasaklanmıştır. 1979’da birinci sefer başörtülü ve sakallı fotoğraflarla adayların üniversite seçme imtihanına kayıt yaptıramayacakları duyurulmuştur. 1982’de YÖK, yayınladığı kıyafet genelgesi ile türbanı yasaklamış, 1984’te genelgeyle bu yasağın kaldırıldığını duyurmuştur.”

Yıldız, başörtüsünün Anayasa’nın müdafaası altına alınması için 29 Ocak 2008’de TBMM’ye sunulan anayasa değişikliğinin AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildiğini fakat CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne başvurusu üzerine, anayasa değişikliklerini temelden inceleme yetkisi olmayan mahkemenin, temele girerek anayasa değişikliğinin iptaline karar verdiğini söyledi.

“Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve eşi Latife Hanım başörtülerini çıkarmamışlardır”

“Başörtü yasağının, ‘Atatürk’ün unsur ve inkılapları gereği uygulanmak zorunda’ olduğu argümanı gerçek değildir” değerlendirmesinde bulunan Yıldız, şunları kaydetti:

“1925 yılında 657 sayılı Şapka Kanunu kabul edilmiş, bayanların kıyafetleri ve başörtüsü ile ilgili rastgele bir karar konulmamıştır. 1935 yılında bir kısım milletvekili çarşafın yasaklanması ile ilgili kanun teklifi vermiş bunu haber olan Atatürk İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’ya emir vererek, bu kanun teklifini geri çektirmiştir. Atatürk, ‘dinimizin tavsiye ettiği tesettür örtünme hem hayatımıza hem de fazilete uygundur.’ diyerek desteklemiştir. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ve eşi Latife Hanım başörtülerini çıkarmamışlardır.” (AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir