“Macron; Hain ve Hiçlik” kitabının yazarları CNN TÜRK’e konuştu

DİKKAT ÇEKEN KİTABIN YAZARLARI CNN TÜRK’E KONUŞTU

Fransız Le Monde gazetesinin iki önemli ismi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve partisi hakkında yazdıkları kitabı “Macron; Hain ve Hiçlik” başlığı altında topladı. İki Fransız gazeteci Gerard Davet ve Fabrice Lhomme, CNN TÜRK Paris Temsilcisi Arzu Çakır Morin’e konuştu.

Peki, ihanet ve hiçlik kavramları nereden geliyor? Fabrice Lhomme, “Tüm tanıkları, araştırmaları okuduğumuzda ihanet ve hiçlik gibi iki ana kavram karşımıza çıktı. Macron, iktidara kişisel ve ideolojik ihanetlerle geliyor. Ve ideolojisi, gövdesi, omurgası olmayan partisi hiçlik kelimesini akla getiriyor” dedi.

“MACRON, HOLLANDE VE PARTİSİNE İHANET ETTİ”

Elysees Sarayı yakın çevreye konuşmayın talimatı verse de 100 kişiyle konuşan ünlü gazeteciler “hain” nitelemesinde Macron’un Hollande’a ve partisine ihanet ederek seçilmesine atıfta bulunuyor. “Hiçlik” ise Macron’un bilerek gelişmesine izin vermediği, etkisiz isimlerden oluşan kabinesi ve ekibini niteliyor.

“MACRON SÖZLÜ SINAVDA TÜRKİYE SORUSUNU BİLEMEDİ”

Dikkat çeken kitabın girişinde, Macron’un üniversite giriş sözlü sınavında Türkiye ile ilgili bir soruyu bilemediğine yer veriliyor. Gerard Davet, “Sözlü sınav girişinde Türkiye’nin Asya ülkelerine nüfuzu konusunda bir soru soruluyor. Ama Macron yanıtı bilemiyor ve gülümseyerek “Niye bu soruyu soruyorsunuz, ne faydası var ki? Başka bir soruya geçelim” diyor. Macron çok az konuyu bilmiyor ama bilmediği zaman konuyu değiştirmeyi çok iyi biliyor” diye konuştu.

“MACRON: İYİ NİYETİ BİLE SAHTE”

Fransız gazetecilere göre ülkeyi sarsan sarı yelekliler eylemleri, Macron sistemine karşıydı. Fabrice Lhomme, “Fransızlar, tanımadığı ve kendisine benzemeyen insanlar tarafından yönetilmeye karşı ayaklandı. Macron hırslı, çok hırslı. Başta göstermedi ve insanları çok şaşırttı. Öyle gösterdiği gibi iyi niyetli değil. Belki de politikada iyi niyetli olmamak gerekiyor. Rakiplerine karşı sert, hatta acımasız. Sahte iyi niyetli diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir